איזה מקלדות ועכברים למחשב הם הכי טובים

איזה מקלדות ועכברים למחשב הם הכי טובים?

0
(0)

כאדם שעבד המון שנים בתחום המחשוב לא פעם נתקלתי בשאלות של לקוחות שהיו באים למעבדת המחשבים שבה עבדתי כשכיר והיו שואלים אותי: על איזה עכבר ומקלדת אתה ממליץ לנו? כהרגלי עניתי להם את התשובה המפורסמת שלי: מהם הרגלי השימוש שלך במחשב? כאשר הייתי נתקל בסטודנטים הבנתי שהם משתמשים שכותבים הרבה במקלדת והם צריכים שהיא תהיה רכה, נוחה מאוד, כי יש להם הרבה מסמכים לכתוב, ולכן המלצתי על מקלדת טובה ועל העכבר אפשר להתפשר. כשנתקלתי בגרפיקאים המלצתי דווקא ההפך ואמרתי להם עדיף לכם להשתמש במקלדת אולי פחות טובה אבל תשקיעו בעכבר טוב, והלקוחות שאלו אותי למה? ואמרתי להם משום שבפוטושופ ובתוכנות העריכה השונות העכבר הוא האמצעי העיקרי שבו משתמשים כדי לעצב כל מיני עיצובים גרפיים שונים והמקלדת אפשר להתפשר עליה.

 

התאמה למשתמש:

אם אתם רוצים לקנות מקלדת ועכבר למחשב שלכם ובאמת השוק מוצף במקלדות ועכברים אבל אין לכם מושג איזה מקלדת או עכבר לקנות אז אני מציע לכם לפתוח דף WORD במחשב, ואם אתם מהדור של פעם גם דף A4 יספיק ופשוט לכתוב בו את סוג העבודה שלכם ואילו פעולות שימושיות אתם תעשו במחשב.

קחו למשל כמו שכתבתי קודם בנושא גרפיקאי שצריך עכבר טוב יותר ממקלדת, ככה גם למשל רואי חשבון יצטרכו לשלב בין השניים ובין האיכויות שלהם משום שמקלדת היא הכלי הביצועי העיקרי שלהם, אך גם העכבר משום שמעבר בין טפסי אקסל השונים מצריך מרואה החשבון או  מיועץ המס או מכל בעל מקצוע המתעסק בתחום החשבונאות מעבר קליל יותר בין המסמכים השונים.

העכבר והמקלדת שמתאימים ליוסי לא יתאימו לאברהם, והעכבר והמקלדת שיתאימו לאברהם לא יתאימו לרקפת, צריך לקחת בחשבון שנושא ההתאמה הוא מאוד חשוב, בגלל שלכל אחד מהאנשים יש עיסוק שונה. ככה שאם חבר שלכם בא אליכם ואמר לכם "יאו יש מבצע של מקלדת ועכבר באיזושהי רשת במחשבים", אל תתפתו לקנות בגלל שזה זול אלא תדעו קודם כל מהם השימושים העיקריים שלכם במחשב ורק לאחר שעשיתם חושבים אז תבחנו את הדברים טוב ואז תקנו אם תרצו.

 

ממדים וגודל:

הדבר היחיד שאני אוהב בכתיבה זה להתחיל בדוגמאות: הנה נניח שיוסי הוא אדם שמנמן ואצבעותיו עבות, ואשתו סיגלית ראתה בסופרמרקט מקלדת ועכבר אלחוטיים וקנתה לו, אבל מה שהיא לא הבינה זה שהמקלדת שהיא רכשה עבורו היא מקלדת "מיני" כלומר קטנה, והעכבר גם קטן, כשהיא הביאה את המתנה לבעלה הוא ניסה להשתמש במקלדת ועכבר אך מרוב תסכול הוא פשוט הוציא את המקלדת והעכבר ממשטח העבודה וחזר לישן, כשאשתו סיגלית שאלה אותו למה הוא לא משתמש במקלדת והעכבר החדשים שרכשה עבורו הוא ענה לה שהמקלדת והעכבר הישנים הוא כבר רגיל אליהם והם נוחים לו יותר, ומה סיגלית אמרה בתגובה לדעתכם? סיגלית אמרה "חבל שקניתי לך, שכחתי שיש לך בעיה להתרגל לדברים חדשים", בעודה לא הבינה שהמוצר עצמו לא מתאים לכל אחד, זה לא דבר אוניברסלי, אמנם מדובר בבורות אך היא בתמימותה קנתה וחשבה שהיא יודעת מה היא קונה כי אם זה מתאים לשכן של סיגלית אז גם זה יתאים ליוסי.

הדוגמא שכתבתי היא די מצחיקה אך גם די מציאותית, כי זה קורה כל הזמן ותמיד, חשוב מאוד שנבין שיש מקלדות ועכברים למחשב שפשוט לא נוחים למי שמשתמש בהם לא בגלל שהם דפוקים או לא טובים בכלל אלא בגלל שהם לא מתאימים, ליוסי הייתה דוגמא ביולוגית של אצבעות עבות, היא קנתה לו מקלדת מיני, העכבר גם היה קטן, אילו הייתה קונה לו מקלדת גדולה יותר רחבה יותר, מעוצבת יותר, ועכבר גם כן גדול יותר שניתן לשים עליו את כל האצבעות הוא לא היה רוצה להחליף אותם לעולם, אבל הכול זה שאלה של מחיר מול תועלת, ובנוסף גם תלוי האדם שמשתמש. לאדם רזה אולי המקלדת מיני הייתה די נוחה, אבל לאדם שהוא קצת יותר מלא אז זה מתכון לעצבים.

 

מקלדת ועכבר אלחוטי או קווי?

פעמים רבות אני נשאל תגיד מה יותר טוב מקלדת ועכבר אלחוטיים או קווים? אז בואו נעשה סוף פסוק לתשובה האולטימטיבית שתספק אתכם. מה עדיף? או מה לא עדיף? אז ככה: בשביל הנוחות שלכם וודאי שעדיף אלחוטי גם בגלל שזה יותר נוח, לא צריך כל רגע למשוך את הכבל של העכבר בעיקר כי הוא כל הזמן יורד למטה מתחת לספריה שעליה מונח המחשב, ולגבי המקלדת זה לא כל כך משנה, אני חושב שבאופן מהותי ההבדל העיקרי כאן הוא אך ורק העכבר כי החוטי פשוט לא נוח.

מקלדת ועכבר אלחוטיים עולים יותר מאשר מקלדת ועכבר קוויים שיש להם כבל. אתם יכולים לקנות מקלדות ועכבר פשוטים שמתאימים לכם שהם קווים במחיר ממש זול והם יעשו עבודה נהדרת, ולפעמים להפך לקנות אלחוטיים שיעשו עבודה נהדרת. יש אנשים שלא יכולים לסבול את החוטים אז ממליצים להם להשתמש באלחוטיים.

יש לקחת בחשבון את מספר היציאות במחשב הנייח או במחשב הנייד עוד בטרם אתם רוכשים, במידה ואין לכם כניסות USB מספיקות כדי להכניס את "דוגנל" (שזהו מעין דיסק און קי שמקשר בין המקלדת והעכבר האלחוטיים לחומרת המחשב, כדי שהם יוכלו לתקשר אחד עם השני). ולמה יש לקחת בחשבון? משום שבמידה ואין לכם מספיק כניסות USB אז לא יהיה לכם מקום להכניס את הדונגל, אז במידה ואין לכם מספיק יציאות מומלץ להשתמש במרחיב יציאות שגם כן העלות שלו אפשר להשיג אותו ב EBAT ממש במחיר בדיחה. דבר חשוב שלא ציינתי זה שלא יעבדו עליכם בחנות זה שהדונגל מוכרח וחייב להגיע ביחד עם המקלדת והעכבר, זה לא מוצר שקונים אותו בנפרד, הדונגל הזה חייב להגיע "כערכה" שמגיעה ביחד עם המקלדת והעכבר.

 

פיצ'רים במקלדות ובעכברים:

הרבה מקלדות ועכברים מגיעים בצורה אורגונומית טובה וחלקם קצת פחות נוחים, יש עכברים ומקלדות שיש בתוכם כל מיני פיצ'רים כלומר הרחבות מעבר למקלדת רגילה, כמו למשל תאורה, יש עכברים ומקלדות שיש בתוכם תאורה למקרים שבהם אתם נמצאים בחדר חשוך או אפילו בלילה כשאין מספיק תאורת יום וזה יכול לסייע לראות את האותיות במקלדת, לפי דעתי זה דבר שמייקר את המוצר אם יש לכם קשיי ראיה או שאתם שמים משקפים וחושבים שזה יכול לעזור לכם אז מה טוב, אבל לפי דעתי מדובר בפיצ'ר לא כזה חשוב אך עדיין ישנם אנשים שההתאמה הזו תעשה להם רק טוב.

 

מקלדות ועכברים מובנים במחשבים ניידים

אם אתם משתמשים במחשב נייד תמיד תוכלו להשתמש בעכבר חיצוני, אך הצרה מתחיל היא כאשר העכבר והמקלדת לא נוחים, מה עושים במקרה כזה? עוד בטרם הקניה בודקים מה מידת הנגישות של העכבר והמקלדת שנמצאים במחשב הנייד. חשוב להדגיש שמחשב נייח ונייד זה לא אותו, וכשאתם רוכשים מחשב נייד המקלדת והעכבר שלו מגיעים בילד אין זאת אומרת מובנה בתוך המחשב, ככה שצריך לשים על נושא מקלדת ועכבר במחשב נייד דגש בצורה יוצאת דופן. יש מחשבים ניידים שמשטח העכבר שם כל כך גדול עד שהוא יפריע להקלדה שלכם, ככה שבכל פעם שאתם תקלידו במקלדת של המחשב הנייד, כרית כף היד שלכם בטעות תיגע מכוח המציאות בפד העכבר והסמן של העכבר יזוז לכם הצידה ויפריע לכם בכתיבה. חשוב מאוד לשים לב לדגשים הללו בעיקר כשקונים מחשבים ניידים. כמובן כדי לפתור בעיות מהסוג הזה אפשר לבטל את העכבר במחשב הנייד ופשוט להשתמש בחיצוני, אך זה מבטל את כל העניין של שימוש במחשב נייד, לכן חשוב לבחור מחשב נייד שהעכבר והמקלדת שלו טובים מאוד ומתאימים לצרכים שלכם.

 

לסיכום:

בסקירה זו ראינו דגשים חשובים שיש לשים לב בקניית מקלדת ועכבר למחשב, ראינו את חשיבות ההתאמה לגודל גוף, למבנה כף יד, לנוחיות שימוש בין קווי לאלחוטי, וראינו פיצ'רים נוספים שניתן לשקול אם אנחנו באמת צריכים אותם או שהם יכולים להוסיף לנו או שעדיף לנו בכלל לוותר עליהם.

 

-סוף דבר-

 

ההתאמות הטובות ביותר לעכברים ומקלדות אלחוטיים:

 

 

קרדיט תמונה:

Stuart Miles.

FREE DIGITAL PHOTO

 

 

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *