אמא ארנון מציק לי בבית הספר

אמא ארנון מציק לי בבית הספר

5
(1)

שלום שמי סיגלית ואני בת 40 ורציתי לכתוב לכם את הסיפור שלי מנקודת המבט שלי כהורה.
לי ולבן זוגי יש בן חמוד ששמו איתמר. איתמר שלנו בן 8 והוא ילד חמוד ושובב שאוהב לשחק במשחקי מחשב ולפעמים כשמובילים אותו גם לשחק בפאזל עם שותף נוסף.

 

חזרה מבית הספר:

הכנתי מאכלים בבית כדי שאיתמר יבוא יהיה לו את האוכל שהוא הכי אוהב, הדלת נפתחת ואיתמר אומר: היי אימא, וישר הלך לחדר והסתגר בחדרו. אני הופתעתי מאוד משום שלרוב הוא בא אלי ומדבר איתי, חיכיתי קצת וצעקתי לו מלמטה (החדר שלו נמצא בעליית הגג), איתמרי… בוא לאכול ארוחת צהריים, והוא אמר לי "אימא אני לא רעב", ישר ידעתי שמשהו פה לא בסדר, ועליתי לחדר שלו כדי לברר מה קרה בבית הספר. דפקתי בדלת והוא אמר לי "מהה" אמרתי לו איתמרי קרה משהו בבית הספר? אתה רוצה לדבר איתי? לא אימא הכול בסדר! איתמרי ענה. ירדתי בחזרה לכיוון הגז שבמטבח כי השניצלים שלי עוד שניה נשרפו, והוצאתי אותם מהמחבת. ובינתיים הכנסתי עוגה לתנור. איתמרי שהריח את הריחות הטעימים של האוכל ירד למטה כדי לאכול ארוחת צהריים.

קח איתמרי אמרתי והגשתי לו צלחת יפה ומלאה עם שניצל ופלפלים ממולאים, טחינה, זייתים, וקולה כמו שהוא אוהב, והמשכתי לבשל, חיכיתי עד שהוא יאכל ויירגע ואז אולי הוא יתעשת וירצה לשתף אותי במה שעבר עליו היום בביתה ספר.

 

הגילוי:

אימא… מה מתוק שלי מה קרה הכול בסדר? כן אימא, רק ילד אחד בבית ספר מציק לי. מי זה שאלתי את איתמרי? והוא ענה: אחד בשם ארנון, כל פעם שאני מנסה להתרכז בשיעור הוא לוקח מחק וזורק עלי. אמרתי לו אל תדאג איתמרי אני כבר אטפל בזה, איתמרי אמר לי: לא אימא אל תטפלי אל תעשי לי בושות, ואמרתי לו אתה יודע מה? אחרי הארוחה אנחנו נשב ונדבר על זה בצורה רצינית יותר כדי שאתה תוכל לקחת את המושכות לידיים ולנסות לטפל בזה ובמידה וזה לא יצלח אז אני אכנס לתמונה בסדר? איתמרי עשה עם הראש תנועה של "כן בסדר".

 

השיחה – פתרון בעיות ביחד עם איתמרי:

איתמרי סיימת לאכול מתוק שלי? כן אימא סיימתי ענה איתמר, בוא תביא לי את הצלחות כדי שאני אשים אותם במדיח. לאחר שסיימתי להכניס את כל הכלים למדיח איתמר אמר לי אימא אני צריך לשירותים, אמרתי לו בסדר לך ותחזור ונעשה שיחה בסדר? איתמר אמר בסדר. איתמר חזר והכנתי 2 כוסות ת'ה ו 2 פרוסות עוגה ודיברנו.

בוא נעשה כעת סימולציה איתמרי בסדר? איתמרי ענה בחיוב. איזה פתרון אתה חושב שאפשר לתת לאותה סיטואציה שקרתה לך? מה אתה חושב איתמרי שאפשר לעשות בנוגע לאותה סיטואציה? ואל תחשוב על פתרונות הוגנים או לא הוגנים תזרוק כל מה שיש לך בראש ואנחנו אחר כך ננסה לנתח את זה ולמצוא את הפתרון האולטימטיבי ביותר כדי שתוכל לפתור את הבעיה בעצמך בסדר? בסדר איתמרי ענה וחיוך רחב שרה על פניו.

 

 

איך להגיב לסיטואציה שבה הילד מציק לך בבית הספר?

 

איתמרי: הוא זרק עלי מחק אז אני אזרוק עליו בחזרה

סיגלית: נו איתמרי ואם זרקת עליו בחזרה מחק והמורה בטעות הסתכלה או שהילד המציק התחיל לצרוח אז המורה יוציא אותך מהשיעור, ומה השגת בזה?

איתמרי ענה: נו אז אני לא אזרוק עליו בחזרה את המחק אבל אחרי השיעור אני אכניס לו מכות כדי שידע פעם הבאה לא להתעסק איתי

סיגלית: נו ואם תכניס לו  מכות אולי הוא ילמד פעם הבאה לא להתעסק איתך אבל יכולים לסווג אותך בבית ספר כילד אלים, ואז אף ילד בבית הספר לא ירצה לשחק איתך, ומה השגת בזה?

איתמרי ענה: אני לא יודע אימא כבר מה לעשות, רגע! אולי אני אגיד אותו למורה?

סיגלית: יפה מאוד איתמרי, אופציה טובה זו ללכת בסוף השיעור, ולומר למורה שלך שהילד הזה מפריע לך, וזורק עליך חפצים באמצע השיעור, ובאחד הפעמים אתה תוכל להקצין ולומר שבאחד הפעמים שהילד המציק זרק אליך מחק הוא פגע לך בעין וגרם לך לדלקת והצטרכת לשים טיפות עיניים למשך זמן מסוים. ומה אם המורה לא ישמע לך מה תעשה אז?

איתמרי ענה: לא יודע לא חשבתי על זה…

סיגלית: תחשוב כעת! ומה תעשה אם המורה לא יתייחס לטענות שלך כלפי הילד?

איתמרי ענה: לא יודע אולי אני אזרוק על המורה את המחק כדי שירגיש מה אני מרגיש בשיעורים שלו.

סיגלית: לא זה לא פתרון טוב, כי אז המורה יוציא אותך מחוץ לשיעור ואתה זה שתפספס את החומר

איתמרי ענה: אז אולי אני יגיד למורה שאחראי על המורה הזה שהילד מציק לי

סיגלית: יפה מאוד איתמרי אני מאוד מרוצה ממך היום, אתה יודע לפתור בעיות בקלות. אם המורה לא עזר, אז תמיד יש את אחראי נוסף שאולי יכול להיות היועצת של בית הספר, או המנהל או מנהלת של בית ספר, מישהו שאחראי על אותו מורה.

איתמרי ענה: אימא ומה אם המנהל לא יעזור אני יפנה למשרד החינוך?

סיגלית: לא מתוק אם כל זה לא יעזור אתה כבר תפנה לאימא שלך והיא תטפל במורה במנהל וגם בילד שזרק עליך מחק.

איתמרי חייך חיוך רחב ואמר לי "תודה רבה אימא, עכשיו נטעת בי ביטחון כדי להתמודד לבד עם הסיטואציה המורכבת הזו שלא ידעתי איך להתנהל בה, אוהב אותך נורא".

 

לסיכום:

ישנם פרשנויות רבות לסיטואציות שונות שבהם צריכים להטמיע את הילד, והילד המתבגר, במידה ולא מטמיעים את הפתרונות לבעיות שצצות, אז צצות בעיות מורכבות הרבה יותר לאותו ילד, ולאחר מכן יהיה קשה לילד להתמודד מול בעיות קשות יותר כשיש בעיות קשות שהוא לא יכול היה לפתור בעצמו עוד קודם לכן, ולכן חשוב לתת מענה לבעיות שצצות אצל הילד עוד ברגע שהן קורות.

-סוף דבר-

 

 

ההתאמות הטובות ביותר לתיקים לבית ספר לילדים:

 

קרדיט תמונה:

lekcha

Free Digital Photo

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 1

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *