בעתיד לא נצטרך ללכת יותר לסופרמרקט

בעתיד לא ניסע יותר לסופרמרקטים

5
(1)

כשהייתי קטן אני זוכר איך האחים היו באים לאבא ואומרים לו: "אבא תביא לנו קצת כסף כדי לקנות לחם ושוקו בסופר", האבא היה מוציא שטר של 20 שקלים שהערך שלו פעם היה רב ביותר, ואנחנו היינו רואים את השטר כאילו שזכינו בלוטו. היינו  נכנסים "לשקם" שהיה פעם הסופר הכי  נחשב בתל-אביב, והיינו קונים בו ממתקים כמו: "כפלי עיגולים, כפלי בצל בשביל אחותי, ו 3 שקיות שוקו". פעם השהייה בסופר-מרקט הייתה חוויה מעצימה, בעלי הסופרים השקיעו רבות בחוויית הקניה, בשירות הלקוחות, ובשיפור מתמיד של חוויית הלקוח, כיום חוויית הקניה הלכה ונעלמה מהעולם. אתה מגיע לסופר דחוס באנשים, כל ישראלי דוחף את העגלה שלך מכיוון אחר, וכשאנשים מגיעים לתור בקופה הם מתחילים להתלונן: "נו מה עכשיו!, כמה זמן יאו, (הם בילו 3 שעות בסופר ורק בקופה הם רוצים מהר לשלם וללכת זה הישראלי), סליחה? יש פה עוד קופות? אדוני אתה עומד בתור? לא חשבתי שאתה עומד שם… סליחה יש לי רק את זה לשלם אפשר להיות לפניך? ועוד כל מיני טכניקות ותחבולות ישראליות כדי להערים על הקונים האחרים ולהיות הראשונים בתור. החוויה הטובה של ההליכה לסופר מרקט כבר נעלמה מן העולם, אך עם זאת יש גם חדשות טובות לנושא.

אני זוכר את היום הראשון שבו ערכתי לאימא שלי היכרות עם הקניות האינטרנטיות של הסופרמרקט, "איזה יופי אמרה, מהיום אני אקנה רק באינטרנט! לשם מה אני צריכה לבזבז 4 שעות בקניות?" אמרתי לה אכן כן אימי היקרה, את יכולה לערוך את הקניות שלך בסופרמרקט בצורה וירטואלית, כל מה שאת צריכה לעשות זה "להוסיף לסל" את המוצרים שאת קונה ובסוף ללחוץ על כפתור "לסיום הזמנה". בהתחלה ייקח לך 30 דקות כדי להכיר את מערכת הקניות שבאתר, אבל בסופו של דבר את תצמצמי את הזמן שלך באתר כי את כבר תכירי את כל הטריקים שבאתר ואיך לקנות בצורה מהירה, למשל את תוכלי לאחר מספר הזמנות ללחוץ על "הזמנות קבועות" ואז שם להוסיף או לגרוע מוצרים שאת צריכה או לא, ככה שאת לא צריכה יותר להתחיל לחפש את כל המוצרים שאת צורכת באופן קבוע, ומ 30 דקות ייקח לך אולי 3 דקות להכין את ההזמנה. וכשההזמנה תבוצע עוד באותו היום יגיע שליח עד הבית ויביא את המוצרים. ולמרבה השמחה זה עבד בצורה נהדרת. המוצרים הגיעו ישר לפתח הדלת, והאימא הייתה מרוצה עד שהיא התחייבה שיותר היא לא תעשה קניות בחנות הפיזית.

 

חוויית הקניה הפכה לווירטואלית

מרבית הקונים שהולכים לקנות בסופרמרקט הגדול הם אנשים מהדור הישן, אני סבור שבעוד מספר לא רב של שנים ההליכה לסופרמרקט תהיה נחלת העבר, זאת אומרת שהחנויות הפיזיות יסגרו לטובת החנויות הווירטואליות. כבר כיום אנחנו רואים סופרים וירטואליים כמו של רמי לוי, מגה, שופרסל דיל, ועוד אתרי קניות של רשתות המרכולים הגדולות. אני מאמין שהמכולות הקטנות ביותר כן יישארו ויתנו מענה רק כ- SOS וגם המוצרים שבהם יעלו בהתאם.

החוויות הטובות שיהיו לגולשים בקניה בחנויות סופרמרקטים אינטרנטיים יהיו כל כך רבות שמרבית הצרכנים יעדיפו כבר לקנות באינטרנט מאשר לקנות בחנות הפיזית. מה שיוביל בסופו של דבר את בעלי המרכולים לעשות חישוב מחדש בנוגע לאסטרטגיית המכירות שלהם, האם שווה להם לסגור את כל חנויות הסופרים הפיזיים או לכל הפחות להקטין אותם ולהפוך אותם לשכונתיים יותר? הרי מי קונה היום בחנות פיזית? 20% מהאוכלוסייה? שאר האוכלוסייה קונה באינטרנט. אז לשם מה אנחנו בכלל צריכים חנות פיזית? סתם הוצאות והשקעה מיותרת.

בעלי סופרים יהיו חייבים להשקיע משאבים רבים בחוויית הגלישה של הלקוחות הפוטנציאליים והקבועים שלהם, בעלי החנויות יהיו חייבים ליצור מערכות מודולריות מתקדמות יותר, ונגישות יותר. כן זה גם אומר נגישות מכל הבחינות, התמצאות קלה באתר, נגישות לבעלי מוגבלויות כמו קשיי ראיה ושמיעה, ושממש תאפשר לכל סוגי האוכלוסייה חווית גלישה באתר בצורה יוצאת דופן. בעלי סופרים שישכילו ויצרו את חווית גלישה האולטימטיבית הם אלו שיהפכו להיות השולטים בשוק הסופרים.

 

משלוח תוך 10 דקות

אם בעבר המתנו למשלוח מהסופרמרקט 8 ואף 10 שעות ולעיתים יותר, אז כל זה נחלת העבר. בעתיד הממש לא רחוק אם אני צריך לשים את האצבע הייתי אומר בערך 8-12 שנה מהיום ואני קיצוני בזמנים, אנחנו נראה יותר מחסנים אוטומטיים עובדים בשיתוף פעולה עם רשתות הסופרים, הרי כל מה שצריך זה רובוטים שיוכלו לעשות את הקניות במקומנו, לכל מוצר יש פריט וברקוד והוא מאוחסן במקום מסוים, יש עגלת קניות פיזית שהרובוט על המסוע פשוט זורק מוצרים ובסוף מסדר אותם באיזושהי קופסא, הקניה במקום שתערך 4 שעות ללקוח, הרובוט מוצא את המוצרים ומזהה לפי תוכנת המחשב שלו, תוך 2 דקות המוצרים נמצאים בתוך הקופסא מוכנים ישר לשליחה. המשאית האוטונומית הקטנה של הסופר יוצאת לכיוון הלקוח ותוך פחות מ 5 דקות נמצאת אצלו, המכונית האוטונומית שולחת ללקוח הודעה באפליקציה של הסופר שהמוצרים עוד 2 דקות מגיעים אליו, הלקוח רואה את המכונית מתקרבת לכיוון שלו ב GPS והוא כבר יורד לאסוף את המוצרים. נשמע דמיוני? ובכן לפי דעתי זה מה שבסוף יקרה, כי רואים את העתיד לפי המעשים שלנו בהווה.

לאחר קבלת המוצרים מהסופר תגיע ללקוח הודעת SMS על סקר שביעות רצון, ככל שהלקוח ייתן יותר דירוגים מחוויות הקניות שלו ויציע מה לשפר כך הוא יזכה בנקודות, ובסופו של דבר בנקודות הוא יוכל לקנות מוצרים, את חוות דעתו כל הגולשים יוכלו לראות על מנת שבעלי החנויות יוכלו לעסוק בשיפור מתמיד בשירות הלקוחות. וככה למעשה אנחנו כצרכנים נקבל שירות יותר טוב.

אם תשאלו אותי בעתיד הרחוק ביותר ואני מאמין שהדור הצעיר של היום וגם המבוגר לא יזכו לזה, אבל עד לסוף המאה רשתות הסופרמרקטים בין אם הם וירטואליים או פיזיים יעלמו לחלוטין מהעולם לטובת שיטת "עשה זאת בעצמך" באמצעות "הדפסת מזון", במקום ללכת לסופר או להזמין באינטרנט, אנחנו נוכל לקנות מחסניות מזון נוזלי ופשוט להדפיס לנו את האוכל שאנחנו רוצים, לפי תפריטים "כמו תבניות" מוכנות מראש, נצטרך לקנות מדפסת תלת מימד בשביל זה, שיהפוך להיות אצלנו מוצר רגיל ממש כמו המיקרוגל או הטוסטר והתנור, ואנחנו נקנה עבורו דיו מזון וכל מה שנצטרך לעשות זה להוריד תפריטים מהאינטרנט של מוצרים טעימים לפי מתכונים מוכנים מראש של שפים, ולהקיש את סוג המזון שאנחנו רוצים, והמדפסת פשוט תדפיס לנו את האוכל בצורה מהירה.

*הערה: בסרטון המופיע מטה ניתן לראות איך רשת הפיצריות נכנסה לשוק המשלוחים האוטונומיים וזו רק שאלה של זמן עד מתי שכל "סוגי המשלוחים", שאנחנו מכירים יתחילו להיות אוטונומיים.

 

רשת הפיצריות נכנסה לשוק המשלוחים האוטונומיים:

 

לסיכום:

אני חושב שעידן ההליכה לסופרמרקטים יצא מהעולם, זה ייקח קצת זמן, דור ישן הולך ודור חדש בא לעולם, בסופו של דבר צרכים יבינו שאפשר גם אחרת. נהיה חייבים לאמץ שיטות קניה שונות, ולפי דעתי שיטות הקניה רק ילכו וישתכללו, ונהיה חייבים להסתגל לאותם שינויים תכופים כפי שהטכנולוגיה מאמצת אותנו לעשות בכל פעם מחדש.

להעלמות הסופרים הפיזיים מצד אחד יש יתרונות מצד שני יהיו גם חסרונות לא מעטים, היתרונות הם כפי שקראתם, פחות עצבים בעמידה בתורים ארוכים, פחות תלונות, משלוח מגיע מהר, במקום לבזבז 4 שעות בקניות נבזבז 2-4 דקות בקניה בחנות הווירטואלית, לא לעמוד בפקקים המשלוח יגיע עד הבית. והחסרונות הם: שהרבה מהעובדים ילכו הביתה, והם יצטרכו לסגל לעצמם שיטות פרנסה חדשות.

 

ההתאמות הטובות ביותר: 

 

קרדיט תמונה:

Supertrooper

FREE DIGITAL PHOTO

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 1

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *