דניאל לא רוצה לקום בבוקר לבית הספר

דניאל לא רוצה לקום בבוקר מה עושים?

5
(2)

שלום לכולם, רציתי לשתף אתכם בסיפור שלי, שמי מיטל ואני נשואה מזה כעשור, ויש לי בן ששמו דניאל עלה השנה לכיתה א'. מאז שעלה לכיתה א' הוא מתקשה לקום בבוקר מהמיטה, כל בוקר מתחיל מסע שכנועים שאורך לי בין חצי שעה לשעה, השכנועים נובעים מהתירוצים הרבים שיש לבן שלי החמוד בטענות מדוע הוא לא מסוגל לקום מהמיטה ולמה הוא מעדיף להישאר ולישון עוד קצת. את המסע הקצר הזה אני אעביר אתכם ואספר לכם גילויים חדשים אילו טכניקות מצאתי כדי שיקום מהר בלי יותר מדי שכנועים, אני מקווה שתאהבו את המסע הקצר שלי ותכתבו תגובות אם אהבתם.

 

הסיבות שקשה לילד לקום בבוקר:

ישבתי בכורסא ביום שישי בערב והרהרתי עצמי ככה, מהן הסיבות שיכולות לגרום לבן שלי לא לקום בבוקר? ניסיתי להבין, להיכנס לנעליים הקטנות שלו למרות שמאוד קשה כי הן במידה מאוד קטנה, וניסיתי לראות מה סדר היום שלו, מתי קם, הולך לאכול, ממש כל ההרגלים שלו, ולראות מהן הסיבות שיכולות לגרום לזה שהוא לא ירצה לקום בבוקר, האם יש סיבה מיוחדת או שפשוט סתם לא בא לו?

דניאל הולך לישון מאוחר – דניאל משחק במחשב ובפלאפון עד מאוחר בלילה, זה יכול להיות אפילו עד שעה 1:00 בלילה, כשאני מגיעה להעיר אותו, מעצם הטבע הוא פשוט עייף וקשה לו לקום בבוקר, ניסינו את התגובה הקיצונית ההתחלתית של כל הורה מתחיל וזה לקחת לו את המחשב והטלפון אבל זה בכלל גרם להסלמה והילד היה מאוד מדוכא ועשה דווקא, ניסינו לדבר אל ליבו ולומר לו, דניאל מתוק, אתה צריך ללכת לישון תסגור את המחשב ותלך לישון. והוא ענה את התגובה הטיפוסית של כל ילד בגיל הזה: "טוב בסדר אימא, עוד מעט". גם כשניסינו ללחוץ ואמרנו "לא! עכשיו!", זה לא צלח.

דניאל חזר מבית ספר בצהריים, אני ובעלי המתנו לו כדי לשוחח איתו, הגשתי לדניאל את ארוחת הצהריים שלו, ואמרתי לו שבסיום הארוחה אני ואבא צריכים לדבר איתו. כל הארוחה דניאל הסתכל במבט חשדני אל שנינו, ולבסוף הוצאתי את הכלים וישבנו לשוחח.

 

דניאל (אמרתי לו) בכל בוקר כשאני מעירה אותך אתה מתקשה לקום בגלל שאתה לא הולך לישון מוקדם, אתה לא הולך לישון מוקדם בגלל שאתה משחק במחשב עד שעות מאוחרות בלילה, אני ואבא החלטנו שאנחנו מקציבים לך זמן להיות במחשב משעה 18:00 בערב עד שעה 20:00 בערב. יש לך שעתיים של בילוי במחשב ולא יותר. אני ואבא התקנו אפליקציה מיוחדת שברגע שיגיע שעה 20:00 בערב אז האפליקציה תכבה את המחשב ולא תוכל להשתמש בו יותר. דניאל אמר אבל אימא אני לא מצליח להירדם ובגלל זה אני משחק במחשב כל הלילה. אמרתי לו, דניאל אתה צריך להיכנס למסלול, תיצור לעצמך אווירה של לילה, תכבה את האור, אל תאכל מאכלים או משקאות ממותקים בלילה שמגבירים את הערנות, ופשוט תשכב במיטה עד שתירדם, לבסוף אני מבטיחה לך שתירדם.

 

נחשו מה זה הצליח. דניאל הצליח לישון  מוקדם והצלחנו מהר מאוד להעיר אותו לבית ספר, זה החזיק מעמד 4 חודשים, ולפתע שוב פעם המקרה חזר על עצמו, הפעם אני ובעלי חשבנו מה עשינו לא בסדר? האם היה איזשהו שינוי מהותי שגרם לזה לקרות שוב? ישבנו אני ובעלי ושברנו את הראש איך זה הגיוני… הילד הולך לישון בשעה 22:00 בלילה, לפעמים אני פותחת את הדלת של החדר שלו אבל הוא ישן כמו בול עץ, אני מסתכלת לראות אם הוא קם, אבל הוא ישן שינה חזקה, וחשבתי שוב מה הסיבה שיכולה לגרום לכך. חשוב שתבינו שאני ובעלי שנינו אנשים עובדים לפרנסתם, אנחנו מבלים את רוב שעות היום בעבודה, וכשאנחנו לא בעבודה יש לנו גם את תפקיד ההורים שהוא גם קשה מנשוא, לגדל ילדים זה לא דבר של מה בכך, מה שאומר שאנחנו צריכים להתפנות גם בשביל הילדים וגם בשביל המעסיק בעבודה, וזה לא משאיר הרבה זמן לעצמך, לפעמים דברים נופלים בין הכיסאות שאנחנו לא תמיד מקשיבים לילדים או לא מדברים איתם הרבה אלא דברים טכניים יותר כמו למשל אכלת, שתית, איך היה בבית הספר, אבל אתם יודעים שואלים את השאלות כדי לקבל מהר תשובה ולא באמת להתייחס לנושא, זה ממש מזכיר לי כמו שהדיילת עוברת במטוס ושואלת אם הכל בסדר תוך כדי ריצה לעבר הקוק פיט של הטייס, היא לא באמת מתכוונת לזה, ובכן גם אנחנו מרוב טרדות היום יום אנחנו מתקשים להיות בקשב מתמיד עבור הצרכים של הילד שלנו ואני בטוחה שרבים מההורים שמרגישים כמוני אבל פשוט לא אומרים את זה.

 

קשיים בבית הספר:

השעה שעת בוקר, ודניאל עדיין במיטה, ניגשתי אליו ואמרתי לו דניאל בוקר טוב חמוד, קום אנחנו צריכים לדבר, "אין לי כוח אימא עוד מעט", אתה לא הולך היום לבית ספר, דניאל פתח את העיניים שלו לרווחה במבט מבוהל והסתכל ואמר "מה זאת אומרת?" קום אנחנו צריכים לדבר, אני ואבא יושבים בסלון בוא קום אנחנו שם, וסגרתי את הדלת.

לא עברו מספר שניות ודניאל זינק מהמיטה ואמר לנו מה קרה? למה אין היום בית ספר? מה יש היום שביתה? אמרנו לו לא, אין היום שביתה, אבל אנחנו לקחנו חופש מהעבודה כדי לדבר איתך (דניאל בטח חשב בליבו הו שוב פעם החופרים האלה). דניאל אנחנו מרגישים שמשהו כנראה עובר עליך ואתה לא מספר, אתה לא קם לבית הספר ולוקח לי המון זמן להעיר אותך, האם הכל טוב בבית הספר? דניאל ענה: "כן אימא הכול בסדר", איך הילדים בבית ספר יש לך חברים? דניאל ענה: "כן אימא יש לי חברים", דניאל תקשיב אם לא תספר לנו אנחנו לעולם לא נוכל לדעת, אתה יכול לסמוך עלינו, אנחנו אוהבים אותך, ורוצים לטובתך, אנחנו לקחנו חופש מהעבודה במיוחד עבורך כדי לעשות איתך היום יום כיף. דניאל בשלו עקשן ולא רצה לספר שום דבר. אז אמרתי לו ולבעלי: יאללה תתלבשו הולכים לפארק המיים מימדיון להתגלש קצת על אבובים, בעלי ישר רץ ריצת מרתון להכין את הבגד ים והתיק רחצה, והבן שלי דניאל השיג אותו, החיוך שהיה על הפנים של שניהם אתם הייתם צריכים לראות אותו. חשבתי בליבי נו אתם רואים מה זה, בית ספר לא, אבל פארק מים כן.

תשאלו אותי עכשיו למה דווקא פארק מים ולמה מימדיון, זה פשוט כי חשבתי שהילד כנראה חנוק מרוב לימודים, וגם לחץ לימודים, ואולי יש לו שם לחצים, אני צריכה לשחרר את הלחצים, זה ממש כמו לבשל פופיקלעך, או אוכל אחר בסיר לחץ, לפעמים צריך לדעת לרוקן את סיר הלחץ, רק כדי שיהיה אפשר להכניס לתוכו מאכלים נוספים.

 

אמא אני רוצה לדבר איתך:

ישבתי על הכיסא במימדיון ולפתע ניגש אלי דניאל הבן המתוק שלי ואמר לי אמא אני רוצה לדבר איתך, אמרתי לו בוא שב, אתה רוצה פרי? לא אימא דניאל אמר אני לא רוצה פרי רק לדבר איתך, אמרתי לו כן, אני מקשיבה, ואז דניאל סיפר לי את הסיפור: "אימא את צודקת, קשה לי לקום לבית ספר, אבל זה לא בגלל שאני ישן מאוחר כמו פעם, היום אני הולך לישון מוקדם, זה בגלל שמתי שהמורה מחלקת את הציונים של המבחנים שנערכו אני תמיד מקבל ציון נכשל, וזה גורם לי לצער, אני לומד אבל מתקשה במתמטיקה, וללכת לבית ספר שוב פעם שיש שיעור או מבחן במתמטיקה זה גורם לי לתסכול כי אני לא מצליח להבין את החומר ואין לי עזרה".

דניאל אמרתי לו: אני מבינה שאתה מתקשה בלימודי המתמטיקה ואולי בעוד מספר מקצועות אפילו, אני מחר בבוקר אתחיל לברר עם החברות שלי על מורה פרטי טוב למתמטיקה על מנת שתוכל לשפר את הציונים שלך. ויש דבר נוסף שאני מבקשת ממך, או יותר נכון דורשת, זה שבפעם הבאה שיש לך בעיה תבוא ותדבר איתי. דניאל ענה לי: "כן אימא, ניסיתי, אבל את אף פעם לא זמינה אלי את כל היום בעבודה, וכשאת חוזרת את עם פרצוף עייף, ואני רואה שאין לך מצב רוח.

 

ערב שיחה:

דניאל אמרתי: מהיום הדברים ישתנו, בכל ערב אנחנו משעה 20:00 כשאתה מסיים לשחק במחשב עד שעה 21:00 אנחנו נתכנס בשולחן אני אתה ואבא כדי לשוחח איתך, על דברים שעוברים עליך, על דברים שאתה צריך בהם חיזוק, על מנת שיהיה לנו יותר זמן ביחד, זה מקובל עליך? כן אימא דניאל אמר. ואמרתי לו דבר נוסף, בכל שבוע אנחנו נעשה גם משהו כיף ביחד אני אתה ואבא, כי אתה צודק אנחנו כמעט לא בבית וכשאנחנו רואים אותך אנחנו שואלים אותך דברים טכניים, מהיום הדברים ישתנו. בסדר אימא תודה רבה "דניאל נתן לי נשיקה גדולה". וחזר לשחות בבריכה.

 

מאז שהתחלנו את המסלול הזה של "ערב שיחה", "שיעורים פרטיים לילד", "יום כיף פעם בשבוע", התקשורת בינינו השתפרה מאוד, הילד משתף יותר פעולה, קם בבוקר יותר בשמחה, הילד חוזר עם שאלות ובעיות חדשות ואנחנו מנסים ככל יכולתנו לפתור את הבעיות והסוגיות שהילד יכול לבוא איתם מבית הספר.

 

תובנות:

הגעתי למספר תובנות במהלך המסע הקצר שלי עם הילד:

תובנה 1: לא לתת לילד להתמודד בעצמו עם דברים שגדולים עליו

תובנה 2: פעם ביום לשוחח עם הילד, מפגש השיחה חשוב מאין כמותו לחיזוק הקשר ההורי עם הילד

תובנה 3: אם הילד לא רוצה לקום לבית הספר, במקום לצעוק עליו ולצרוח, חפשו את הסיבות שבגינן הילד לא ירצה לקום, לפעמים הילד משתף פעולה ומשתף אתכם בסיבה, ולפעמים הוא לא משתף אתכם בסיבה והוא שומר את זה לעצמו, זה יכול לגרום מסיבות רבות, הוא מפחד מכם, או שהוא מפחד מהתגובה שלכם, או שהוא פשוט בסיר לחץ ולא יודע איך להיחלץ ממנו.

תובנה 4: לילד אין כלים, לנו כמבוגרים יש כלים (אם כי לא תמיד, כן) אנחנו צריכים לספק לילד את הכלים האולטימטיביים להתנהלות תקינה בחייו, כי זה מה שישפיע על עתידו שקרוב לוודאי יהיה רצוף באתגרים.

תובנה 5: הבאתם ילד לעולם… בשביל מה? בגלל שכולם התחתנו והביאו ילדים? בגלל שזו דרכו של עולם? לא! הבאתם ילד לעולם אז לפחות תיהנו מהשנים האלו שהוא עדיין קטן, משום שאלו השנים היפות שאתם יכולים ליהנות ממנו, אחר כך הוא בגיל 18 הוא כבר יעזוב את הבית לצבא, ויתחיל את המסע שלו כפי שאתם התחלתם את המסע שלכם. פעם בשבוע אני רוצה שתעשו עם הילד שלכם יום כיף, נכון אין לכם זמן, אין לכם כסף, אבל היי, תמיד אין לנו זמן, אבל אנחנו מוצאים את הזמן לעשות דברים אחרים איך זה הגיוני? תמיד אין לנו כסף, אבל יש לנו כסף לקנות ממתקים רבים, חוץ מזה כסף זה לא הנושא, גם הליכה בפארק או רכיבה משותפת על אופניים יכולה לבוא בחשבון, לא כל יום כיף נדרש להיות יקר, הוא יכול גם להיות בחינם, הליכה לים ביחד, רכיבה משותפת על אופניים, פיקניק, הליכה ברגל, לשחק כדורגל בפארק (טוב זה כבר בעלי יעשה), לראות סרט ביחד בבית, יש כל כך הרבה פעילויות משותפותו שאפשר לעשות ביחד שהם לא בהכרח עולות כסף.

 

תודה רבה שקראתם את הסיפור שלי.

אם יש לכם תגובות או הערות אשמח לקבל בתגובות כאן למטה…

מיטל

 

ההתאמות הטובות ביותר לשעונים מעוררים בבוקר:

 

קרדיט תמונה:

galzpaka

FREE DIGITAL PHOTO

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 2

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *