ההלכה היהודית בעידן הרובוטיקה

ההלכה היהודית בעידן הרובוטיקה

5
(2)

לפני מספר שבועות ישבתי בחדרי וקראתי ספר גמרא בשם: "מסכת עבודה זרה" שעוסקת בכל מיני סוגיות שקשורות "לעבודה זרה", ולאותם אנשים אשר היו פעם עובדים אלילים. הגמרא דנה כיצד יש להתייחס לנושאים הקשורים לעובדי עבודה זרה, ומתחילת הפרק מתחילות להתעורר מחלוקות בין הרבנים השונים לסוגיות הקשורות.

בכתבה זו אני אציג בפניכם כל מיני שאלות שאין ההלכה קובעת עליהם כיום את הדעת, זאת אומרת שההלכה אינה מתייחסת בכלל אליהם, ואולי משום שתחום הרובוטיקה אינה בשיאה עדיין, ואולי משום שעדיין אין עליהם תשובה.

 

סוגיית השבת: האם לרובוט יהיה מותר לחלל שבת?

אתם זוכרים את הימים שבהם הייתם הולכים לבית הכנסת כדי לחגוג לקרוב משפחה בר מצווה, ופוף פתאום קפץ החשמל. מה הייתם עושים? זוכרים? יוצאים החוצה מבית הכנסת ומה מחפשים? מישהו שאינו יהודי: מוסלמי, נוצרי, פיליפיני, הודי, ועובדים שאינם יהודים החיים בקרבנו. כשהייתם מתחילים לשוחח איתם לא הייתם אומרים להם במפורש אלא רומזים להם ככה עם הפנים שידליקו לכם את הפקק של האור כדי שהבר מצווה תוכל להימשך. כל זה בנוגע לבני אדם בדיוק כמונו שאינם יהודים. אבל כיצד ההלכה היהודית מתייחסת לרובוטים בנוגע לחילול שבת?

 

האם רובוט סיעודי יוכל לפעול בשבת?

בסרטון הווידאו המצורף שלמטה ניתן לראות רובוט שנקרא ROBOT CARE, הרובוט הזה הוא למעשה סוג של רובוט סיעודי / רפואי שעוזר לבני האדם במצבים רפואיים שונים. ואני שואל את השאלה: האם יהיה מותר לרובוט הזה לחלל שבת כדי לטפל בחולה "שאין בו סכנה", אך עדיין במידה ולא יטפלו בחולה הוא עשוי להיות בסכנה? האם יהיה שעון שבת לאותו רובוט CARE? איך ההלכה תתייחס לסוגיה זו? כל זה נוגע למלאכה של טיפול בשבת, אבל מה עם שאר המלאכות? חרישה, קצירה, אש, וכדומה? האם יהיה מותר לנו להעביד את הרובוט כדי שיחלל שבת?

  

האם יהיו רובוטים יהודים חילונים-חרדים-מוסלמים?

כשאנחנו מסתכלים על העתיד אנחנו רואים שאנחנו כבני אדם אוהבים את הדומה לנו, ולא כל כך מתאהבים בשונה מאתנו. מה זה אומר לגבי העתיד? האם יהיו רובוטים יהודים שיניחו תפילין רק כדי שאנחנו נרגיש שהם חלק מאתנו? האם יהיו רובוטים שמתוכנתים להיות "כשרים" וכאלו לחילונים שיהיו "לא כשרים"? האם יהיה גם רובוט "מוסלמי" שידע להכין למוסלמים את המזון העממי שלהם? איך ההלכה היהודית בכלל תתייחס לרובוטים ולכל מה שהם מביאים איתם?

 

סוגיית מכוניות אוטונומיות בשבת

אם אתם משתייכים לעם היהודי ואתם רוצים לנסוע במכונית אוטונומית בשבת האם יהיה מותר לכם? ובכן השאלה הזו היא לא פשוטה כי יש עליה גם תקדים שהוא פחות או יותר די דומה: סוגיית מעלית שבת, האם בבתי חולים, ובבתי אבות או בבניינים יש היתר להשתמש במעלית שבת? ובכן יש מחלוקות אבל יש הסכמה לשימוש במעלית שבת. אם זה טוב לעלית שבת למה זה לא יהיה טוב למכונית אוטונומית? ביום שישי אתם תיתנו למכונית נקודות ציון של יעד למשל סבתא וסבא שלכם, ויעד חזרה תיתנו את הבית, תעשו למכונית טיימר ותוכלו לנסוע כאוות נפשכם. האם זה ייתן פתח לשינוי הלכות השבת? איך השבת תראה בעידן הרובוטי?

 

זה בישול רובוטים לא בישול גוים

ההלכה היהודית מקפידה שהגוי (אינו יהודי) לא ידליק את הגז כשהוא צריך לבשל, זה נקרא "בישול גוים", מה אומרת ההלכה לגבי רובוט שיכין לכם אוכל באופן כללי ואולי גם בשבת? האם יהיה בישול רובוטי אסור לאכילה יהודית? האם יהודי יהיה צריך בכל פעם מחדש להדליק לרובוט את הגז כדי שיבשל? מה ההבדל בין בישול רובוטי לבין מה שהולך היום במחלבות החלב שכל החליבה הפכה לחליבה על ידי מכונות (רובוטיות)?

צפו בסרטון ברובוט שמבשל ותחשבו בעצמכם איך זה יעבוד

 

 

ההתאמות הרובוטיות הטובות ביותר:

 

-סוף דבר-

 

קרדיט תמונה:

Simon Howden

FREE DIGITAL PHOTO

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 2

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *