מכוניות אוטונומיות בדרך לישראל

המכוניות האוטונומיות בדרך לישראל

0
(0)

לא יודע למה, אבל בכל פעם שאני שומע את צמד המילים "מכוניות אוטונומיות" אני נזכר רק בדבר אחד: שהמורה נהיגה שלי היה לוקח אותי לסיבוב באוטו שלו בתמורה להיפרדות מכמה מאות שקלים כדי לעשות לי אימון "זינוק בעליה" עם רכבו. הרכב היה נמצא בעליה, ואני הייתי צריך להוכיח למורה נהיגה שאני יודע לתת זינוק בעליה, בכל פעם שניסיתי הרכב היה מתחיל לרעוד עד שלאחר אימונים מפרכים ביותר הצלחתי לתת את הזינוק בעליה המוצלח ביותר שיכולתי.

זה לא יאומן שזה היה רק לפני כמה עשרות שנים, כיום אנחנו ניצבים בפני עידן חדש, מכוניות אוטונומיות, כן! מכוניות שיוכלו להסיע אותנו לכל מקום שרק נחפוץ בו מבלי שאנו נצטרך לנהוג במכונית. כן מכונית אוטונומית התכלית היא: מכונית ללא נהג.

אני אציג בפני קהל הקוראים הקבוע של האתר וגם לכל אלו שרק נכנסו לאתר כדי לראות מי נגד מי פה, שאלות שהרבה מהקוראים יגידו "איך לא חשבו על זה לפני", שאלות שהם מצד אחד פילוסופיות, ומצד שני שאלות שחייבים על ההיגיון הבריא לשאול את עצמנו, לפני שאנחנו בכלל כאומה או כעולם גלובלי מכניס את רגלו לתוך המכונית האוטונומית ומצפה שהיא תיקח אותו ליעדו.

 

מהיום כל הנוסעים מאחורה ולא רק הילדים

לאחר שכתבתי את הכותרת באמת חיוך עלה על שפתותי. זוכרים את הימים שבהם אמרו לילדים "לכו אחורה" אתם לא יכולים לשבת קדימה, אנחנו המבוגרים האחראים יושבים מקדימה. במכוניות ללא נהג כולם יושבים מאחורה, והביג בוס "הנהג האוטונומי" לכאורה יושב על כיסא הנהג ומנהיג את המכונית האוטונומית למחוז חפצה. אם מישהו מכם לא יהיה חגור, הפקד הקולי של המכונית תתריע בפניכם שאתם לא חגורים, והמכונית לא יכולה לנסוע קמש אחד מבלי שכל הנוסעים ברכב חגורים.

 

אם שותים לא נוהגים

זוכרים את הסלוגן שהיה למועצה לזהירות בדרכים כמדומני? זה היה לפני המון שנים, כל שני וחמישי הייתה תאונת דרכים של קבוצת נערים שחזרה מבילוי באיזה פאב שכונתי, לאחר הבילוי שהצעירים השתכרו למוות הם עלו על הרכב והחלו לנסוע במהירות מטורפת וכתוצאה מהשפעת האלכוהול הם עשו תאונת דרכים. אני זוכר טוב מאוד את הימים המצערים האלו.

במכוניות אוטונומיות זה פשוט לא יקרה!, בנאדם שחזר למכוניתו לאחר בילוי מטורף עם שתיית אלכוהול מרובה יוכל להפעיל את הנהג האוטונומי שיסיע אותו לביתו בבטחה. ואם תשאלו אותי וכן ימים יגידו שמשרד הרישוי והמחוקקים יחוקקו חוק חדש האוסר לנהג אנושי לנהוג ברכב, ומדוע? בגלל שאנחנו מסכנים את עצמנו יותר מאשר הרובוטים, הטעויות שאנחנו עושים עולות בקנה מידה מטורף לעומת הטעויות האפשריות שהמכונית האוטונומית עושה או יותר נכון הרובוט האוטונומי שמסיע את המכונית על ידי אלגוריתמים חכמים. ככה שבסופו של דבר יאסרו עלינו לנהוג.

 

המכונית האוטונומית עשתה תאונה מי אשם?

אחד הדברים שבאמת מעוררים עניין בתחום הוא פסקי דין. מה יקרה כשמכונית אוטונומית תעשה תאונת דרכים ביחד עם מכונית אוטונומית אחרת? או לחילופין שתהיה תאונת דרכים בין מכונית אוטונומית לבין נהג אנושי, מי יהיה האשם? ונגיד שאשמה זו המכונית האוטונומית? את מי בעצם תובעים במקרה כזה? את החברה שייצרה את המכונית האוטונומית או את בעלי הרכב של המכונית האוטונומית?

 

 

המכוניות האוטונומיות במרחב הביטחוני:

השנה היא שנת 2050 ובישראל כל המכוניות הפכו לאוטונומיות, הילדים נסעו לבית הספר ללא ההורים אלא על ידי הנהג האוטונומי, כך גם האנשים שממהרים לשדה התעופה, האנשים שממהרים לעבודה, וכל דבר הפך במדינתנו הקטנה לאוטונומי. המצב הביטחוני נשאר על קנו ומדי פעם אנחנו עדים לכל מיני מפגעים שעושים פיגועים.

מה מונע ממחבל מתאבד לקחת מכונית אוטונומית, לשנות לה קצת את המסלול, ולהסיע אותה לעבר טרמפיאדה או לעבר תחנת אוטובוס, או לחילופין למלכד אותה בחומרי נפץ ולתת לה קורדינטות לכיוון שבו יש המון אנשים, ככה אותם מפגעים לא יצטרכו להקריב חיי אדם משלם ויוכלו לעשות פשעים אנטישמיים. האם יצרני המכוניות חשבו גם על זה?

דבר נוסף – במידה ומדינה רוצה להוריד מישהו, או פשוט לגמור מישהו, האם ניתן יהיה לפרוץ למכונית האוטונומית כדי לעשות את אותן דברים? האם  בנאדם שנוסע ברכב אוטונומי יכול לחוש לגמרי בטוח? ואולי מישהו יפרוץ למכונית ויסיט את המכונית לנהר? או לחילופין לגרום לתאונת דרכים מכוונת… מניין לנו לדעת שדברים מהסוג הזה לא יקרו? איזו באמת אבטחה יש לאותן מכוניות אוטונומיות שמתיימרות לשמור על כולנו בבטחה?

 

העובדים המקצועיים שילכו הביתה:

זוכרים אותי? אני מר כהן המורה הנהיגה החדש שלך, כיום אני מובטל, בגלל שאין לי יותר את מי ללמד נהיגה, כל הציבור קנה מכוניות אוטונומיות והעדיף שהרכב יהיה הנהג ולא נהג אנושי, ולכן אין לי כבר יותר עבודה, כן גם החבר שלי הבוחן נהיגה מצא את עצמו גם כן ביחד איתי ללא עבודה.

זוכרים את יחזקאל נהג האוטובוס שכבר מסיע אתכם מזה 30 שנה באוטובוס? לאחר כניסת המכוניות האוטונומיות לשוק הישראלי הוא נשאר ללא עבודה, מי צריך בכלל נהג כשיש אוטובוס אוטונומי? אגב… יחזקאל לא היה ה"בר מזל" היחידי, גם אותם 300,000 נהגי מוניות שמסיעים את הציבור ממקום למקום כבר לא עובדים, במקום זה תחנת המוניות השקיעה כמה מיליוני שקלים כדי לפתוח צי של מוניות אוטונומיות שכוללת אפליקציה כמו גט טקסי ודומיהם, האדם היחידי שנשאר בתחנה כדי לפקח את הנעשה זה המפקח של המוניות, הבעיה היחידה שהמפקח היה נורא מבוגר וגם הוא לא ידע איך להתנהל מבחינה מיחשובית עם הנעשה, אז הביאו בחור צעיר שמבין בטכנולוגיה, שנתן מענה בכל הנושאים הקשורים במכוניות אוטונומיות ותפקודיהם.

גם מוחמד נהג האמבולנס שעושה את עבודתו נאמנה מזה עשור, יהיה ללא עבודה, הרי מי יביא עבודה לנהג אנושי כשאפשר לממשק את האמבולנס להיות אוטונומי, שמחובר ל GPS ויכול לראות בזמן אמת מבחינה אלגוריתמית באיזה נתיב עדיף לו לנסוע כדי להגיע לחולה בזמן? האוטונומיות של הרכב תהיה הרבה יותר מדויקת מנהג אנושי, אז לשם מה צריך את מוחמד?

 

לסיכום:

כפי שהצגתי במאמר זה, השאלות שצריכות להישאל עוד בטרם מכניסים מכוניות אוטונומיות לשוק הישראלי או הגלובאלי הן רבות. צריכים לבדוק את כל הדברים מכל כיוון אפשרי כדי לשמור על הציבור. אין ספק שמדובר בצעד חכם שיכול לעזור במלחמה בקטל בדרכים, לעזור לאנשים להגיע למחוז חפצם, ולייעל את תנועת הנסיעה בצורה נהדרת, אך עם זאת צריך לשמור על אמות מידה מסוימות ועל המחוקק לחוקק כל מיני תקנות שיוכלו לסייע מצד אחד לציבור להסתגל לשינויים וליצרניות הרכבים לפתח מוצרים חכמים מספיק שכולנו נרגיש בטוחים בזמן הנהיגה האוטונומית.

 

-סוף דבר-

 

רוצים להתפנק עם גאדג'טים מגניבים לרכב?

 

 

קרדיט תמונה:

Multipedia

FREE DIGITAL PHOTO

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *