טיפים לבחירת מחשב נייד

טיפים לבחירת מחשב נייד

5
(1)

בכתבה זו אני אציג בפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם לבחור מחשב נייד מושלם, אני אתמקד בהיבטים השונים הקשורים לחומרה בעיקר אך גם לתוכנה, אז אם אתם מורים, ילדים בבית ספר, אנשי עסקים, ואתם רוצים לקנות מחשב נייד ואתם לא יודעים איזה מחשב נייד לקנות ואין לכם את מי לשאול אז הכתבה הזו היא בדיוק עבורכם.

 

טיפ 1 – בדקו מה משקל המחשב הנייד:

הדבר הכי חשוב לצרכנים זה המשקל של המחשב הנייד. כשאני כותב על משקל אני מתייחס ל- 2 נוסחאות: הראשונה היא – ככל שהמחשב הנייד קל יותר ככה הוא יהיה יקר יותר. ונוסחה שניה: ככל שהמחשב הנייד יהיה קל יותר הוא קרוב לוודאי יהיה קטן יותר מבחינת מסך. האמנם? במרבית המקרים כן! במקרים אחרים לא בהכרח, זה תלוי בתקציב בעיקר.

יש אנשים שיעדיפו מחשב נייד קל משקל ולהתפשר על החומרה שלו, ויש אנשים שיעדיפו מחשב נייד קצת יותר כבד אבל עם חומרה טובה יותר ומשופרת. ככה שזה תלוי בתקציב ובהתאמה אישית. ואני אתן דוגמא כדי שתמחיש לכם את זה יותר מקרוב: אם אתם סטודנטים ואתם רוצים לקנות מחשב נייד אז 100% שאתם לא תתפשרו על מחשב קל, ותנסו לאזן בין מחשב קל לבין מחשב עם ביצועים טובים, כסטודנטים אין לכם הרבה כסף אני מניח ולכן במרבית המקרים אתם תיקחו מוצר זול והוא גם קל משקל, כן יש דבר כזה, יש הרבה מוצרים שאפשר להתפשר על מסך קטן ומקלדת קטנים, והחומרה שבתוך המחשב היא חלשה, אולי מתאימה לכתיבת מסמכים בוורד, ולהדפסת מסמכים, קצת אאוטלוק ואולי גם פייסבוק או טוויטר או אינסטה. אם אתם אנשי עסקים קרוב לוודאי שתהיו בדיוק כמו הסטודנטים רק עם יותר תקציב ירוק בכיס. ואם אתם גיימרים אתם תעדיפו מחשב נייד גיימר כבד ששוקל 4 קילו לפחות ושיש לו חומרה הכי טובה שיש. (במרבית המקרים גיימרים יעדיפו מחשב נייח כי הביצועים שלו יהיו הרבה יותר טובים מהנייד וזה במרבית המקרים אך יש גם מקרים רבים שבהם אנשים מעדיפים מחשב נייד חזק כמו גרפיקאים וביצועיסטים או מתכנתים.

 

טיפ 2 – בחרו מעבד מתאים למחשב:

אני אעשה את זה קצר וענייני: אם אתם סטודנטים שצריכים מחשב נייד פשוט וקל אתם יכולים לקחת את אחד ממעבדי אינטל הבאים: i3 או i5 שהסיומת שלהם היא U שזה אומר צריכת חשמל נמוכה, המעבדים האלו הם יותר פשוטים מאשר המעבדים החזקים, והם מתאימים לסטודנטים ולדעתי גם קצת מעבר לזה… אבל לא לדברים כבדים כמו גרפיקה, ומשחקי מחשב כבדים. לדעתי מעבד i7 ייקח לכם הרבה כסף מהתקציב ולדעתי לא חייבים להשקיע כל כך הרבה כסף בו אם אין צורך ממשי בעוצמת עיבוד חזקה. שימו לב במידה ואתם סטודנטים לגרפיקה או וידאו או מתכנתים אז המעבד לא יתאים לכם ותצטרכו מעבד יותר חזק כמו מעבד i7  שהסיומת שלו HQ.

הדורות – מה זה דורות למעבדים? ובכן דור זה אומר שאינטל יצרה מעבד מסוים ולאט לאט ביצעו למעבדים שיפורים, חיזוקים, זה אותו מעבד רק משופר יותר זה הכל… כשאתם בוחרים דור של מעבד קחו בחשבון דבר אחד פשוט שכמעט בכל רבעון יוצא דור חדש למעבדים, ככה שבשבילכם עדיף שתקנו את הדור האחרון או לפני אחרון אבל לא יותר נמוך. אם אתם רוצים ממש לחסוך כסף אתם יכולים לקחת דור 4 אך אם תשאלו אותי עדיף לכם להתחיל כבר מדור 8 ולא לחזור אחורה לדורות קודמים.

חשוב חשוב חשוב! במידה ואתם רוכשים מעבד i3 או i5 שהם בתצורת U כלומר לצריכת חשמל, אז אתם חייבים לשדרג את כונן האחסון שלכם ל SSD כדי שהמחשב ירוץ מהר יותר, ממליץ באמת על ה SSD בגלל שאני חוויתי בו שיפורים משמעותיים וניכרים, כדי שתוכלו להפיק את המיטב מהמחשב שרכשתם.

טיפ 3 – כמה זיכרון כבר צריך פה?

זיכרון, זיכרון…. אילו היה אפשר לשים זיכרון לבני אדם זה היה טוב אה? ובכן כיום אפשר לקנות מחשב נייד שיש בתוכו כמות מפלצתית של זכרונות. ראשית כל כשאתם רוכשים מחשב נייד אתם צריכים לפני זה לבדוק כמה זכרונות מותקנים בתוכו, האם הם זכרונות דואליים או שזה זיכרון אחד. המוכרים בחנות יגידו לכם שזו לא בעיה, אבל בהחלט זו בעיה, משום שאם תצטרכו לשדרג אז מה תעשו אם מדובר בדואלי? לא שזה רע כי זה במקביל ודווקא משפר את המערכת אבל בכל את.

אז כמה זיכרון צריך מחשב נייד? הכול שאלה של השימוש, אם אתם פותחים 30 כרטיסיות של דפדפנים ביום, אתם משחקים במחשב במשחקים כבדים, כל זה מכביד על המערכת מאוד, עד כי לעיתים המחשב קופא, מה שמצריך הגדיל את זיכרון המחשב לגודל רב יותר. בגדול לדעתי האישית 8 גיגה ביט זיכרון זה די והותר בתור התחלה, אך אם אפשר לשדרג ל 16 גיגה מה טוב… וב 8 גיגה אני כותב על אנשים שלא מעמיסים על המחשב כוחות עיבוד כמו סטודנטים ותלמידים, ואנשי עסקים. אם מעניין אתכם רק להרחבת הידע אז הסוג שתצטרכו לקנות הוא DDR4, ואם תרצו לדעת עכשיו מה ההבדל בין DDR4 לבין DDR3 אז ההבדל העיקרי הוא במהירות ובטכנולוגיה משופרת יותר.

 

טיפ 4 – איזה דיסק קשיח הוא הכי טוב?

דיסק קשיח זה מוצר שמטרתו לאחסן את כל הנתונים של המחשב, מה זה אומר נתונים? כל הקבצים שלכם שכוללים בתוכם: שירים, משחקים, אפליקציות, קבצי ווידיאו, קבצי תמונות, קבצי WORD ועוד…

ישנם 3 דיסקים קשיחים שאני רוצה לכתוב עליהם, החל מהפשוט ביותר ועד ליקר ביותר. הדברים שמבדילים בין כל הדיסקים הוא טכנולוגיה ואלקטרוניקה, ככל שהמוצר יותר מתוחכם כמו תמיד אז גם כן העלות שלו נראית בהתאם.

הרדיסק רגיל HDD: הרדיסק רגיל למחשבים ניידים יהיה בגודל 2.5 אינץ, הרדיסק שבנוי מבקר, לוח אלקטרוני, ומדיסק שמסתובב על זרוע של מחט, ממש כמו הפטיפון של פעם…. ההרדיסק מגיע בנפחים שונים כשהיקר ביותר הוא בעל הנפח הגדול יותר. היתרון הגדול של דיסקים אלו הוא שהמחיר הוא זול, שתי החסרונות הבולטים הם שהוא איטי להחריד ובנוסף שהדיסקים פחות אמינים בתנועה, זאת אומרת הדיסק הקשיח יכול להחזיק לכם מעמד הרבה זמן זה נכון, אבל אם הוא יספוג מכה כשאתם סוחבים את המחשב הנייד בתיק גב או משהו כזה, אז אתם יכולים להגיד ביי ביי לכל החומר שלכם במחשב הנייד וכולי תקווה אליכם שהחומר שלכם גובה גם כן בענן.

הרדיסק SSHD – הרדיסק קצת יותר משוכלל שמכיל בתוכו גם מגנטי וגם זיכרון מטמון פלאשי, ההרדיסק הזה הוא יותר מהיר מבחינת הביצועים שלו ביחס להרדיסק הרגיל, אבל שוב ההרדיסק רגיש מאוד לתנועה וכל תזוזה שלו עלולה לגרום לו לשבוק חיים. עם כל האמור לעיל אני מכיר הרבה אנשים שמשתמשים בהרדיסקים HDD וגם SSHD שהמחשב שלהם בתנועה תמיד ובכל זאת ההרדיסק נשמר שנה ומשהו, עד ש….

הרדיסק SSD: הרדיסק מסוג SSD הוא הכי טוב והכי יקר, ככל שעולים ברמת נפח האחסון שבו ככה המחיר נוסק לשמים, היתרון בהרדיסק מסוג אסאסדי הוא שאין לו דיסקים, אין לו מחט, והוא ממש לא רגיש לניעור או לניוד, ככה שמבחינת אמינות הוא הרבה יותר אמין בהשוואה להרדיסקים הרגילים וה SSHD. ואם תשאלו אותי איזה מותג כדאי לקנות, אני מעדיף לקנות SANDISK לא יודע למה אבל אף פעם לא הייתה לי תקלה איתם, תמיד המוצרים שלהם עבדו.

 

טיפ 5 – כרטיס מסך

בדרך כלל כרטיסי מסך למחשבים ניידים מגיעים בילד אין, זאת אומרת שאין לכם אפשרות להרחיב אותם או לשדרג אותם. רובם הם של אינטל, והמחשבים הניידים המקצועיים והיקרים יותר מגיעים עם כרטיסים משופרים יותר של NVIDIA, לסטודנטים אפשר לקחת כרטיסים רגילים של אינטל, לא חייבים להשקיע כל כך הרבה כסף, אבל אם אתם רוצים משהו חזק יותר אז עדיף שתיקחו את של NVIDIA.

 

טיפה 6 – מסכים של מחשבים ניידים:

גם מסכים הם פרמטר מאוד חשוב בקניית מחשב נייד, ולמה הם כל כך חשובים בגלל שככל שהמסך קטן יותר ככה המחשב יקר יותר, אם כי זה בהתאם לשאר רכיבי החומרה שבמפרט הטכני, פעם הטכנולוגיה של המסכים הייתה LCD שהמראה שלהם הוא מאוד מט, כיום יש טכנולוגיות חדשות כמו LED וכבר כיום יש גם את טכנולוגיית OLED לדגמים מסוימים, ככה שלפי דעתי שווה לשקול גם להשקיע פה קצת כסף כי המסך ישפיע בסופו של דבר על בריאות העיניים שלכם וגם על חוויית השימוש.

 

טיפ 7 – יציאות במחשב הנייד:

קחו בחשבון שבמרבית המקרים היציאות שיהיו לכם הם של USB, כרטיס MICRO USB, יציאת מיקרופון ואוזניות, יציאת HDMI או מיקרו HDMI, יציאת כבל תקשורת לאינטרנט LAN, וגם צורב דיוידי. יש לשים לב אילו יציאות יש לכם במחשב הנייד כדי שתדעו אם המחשב הנייד הזה מתאים לכם.

 

טיפ 8 – נוחות מקלדת ופד עכבר:

אחד הנושאים הכי קשים לדעתי הם שהצרכן לא באמת יודע איך פד העכבר והמקלדת של המחשב, האם הם באמת נוחים? לדעתי החברות השונות צריכות לעשות משהו נגד זה, אולי לשים מוצרים בתצוגה, כי יש חשיבות מאוד מכרעת פה בנושא הנוחות של המקלדת ופד העכבר. יש פדי עכבר במחשבים ניידים שהם ממש אבל ממש לא נוחים, וגם מקלדות, אם כי מקלדות לרוב הם  נוחות.

 

טיפ 9 – מערכת הפעלה למחשב נייד ותוכנות:

במרבית המקרים תותקן אצלכם מערכת הפעלה בצורה אוטומטית שכלולה ביחד עם הרכישה של המחשב הנייד, זאת אומרת המערכת ההפעלה תגיע בילד אין. הבעיה היחידה היא שאף אחד לא עושה לה התאמות, אני ממליץ להוריד כפתור שנקרא CLASSIC SHELL שזה יוצר תפריט כמו של ווינדוס 7, ככה שרוב הצרכנים אוהבים את הכפתור הזה כי זה יותר נוח לנהל את ממשק המשתמש של ווינדוס מאשר הממשק של ווינדוס 10. תוכנות  נוספות שיכולות להוות לעזר רב הם כל חבילת האופיס שכוללת בתוכה: וורד, אאוטלוק, אקסל, ופאוור פוינט. תוכנות נוספות גם יעזרו כמו תוכנת כיווץ קבצים WINRAR, אפליקציית ווצאפ, עדכון מיקרוסופט UPDATE לכל המחשב.

 

-סוף דבר-

 

התאמות המחשבים הניידים הטובים ביותר:

 

קרדיט תמונה:

jscreationzs

FREE DIGITAL PHOTO

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 1

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *