בלאק פריידי חוק העדר

חוק העדר: בלאק FRIDAY

5
(1)

טרפת הקניות בלאק פריידי תקפה אותנו שוב פעם. המוני ישראלים קנו ברשת האינטרנט מכל הבא ליד, ממש בלי חשבון, הכול בזול, הכול בזול, ואנחנו נשאבים לחגיגת הקניות הבינלאומית עד שהפס המגנטי של כרטיס האשראי שלנו נמחק עד כמעט לחלוטין.

מה זה חוק העדר?

חוק העדר אומר שכשאחד מבני החבורה לא הולך בתלם כמו כולם אז אחרים קרוב לוודאי שיעשו כמוהו. חוק העדר לקוח מעולם החי. שהרועה של הכבשים היה רועה איתם בשדה הפתוח וכבשה אחת הייתה פונה לאזור שלא בהיתר אז כל הכבשות היו הולכות אחריה, בעיקר אם היא הלכה ראשונה בעדר אז כל הכבשים הולכים אחריה.

מאיפה הגיע השיגעון הזה של בלאק פריידי (יום שישי השחור)?

בלאק פריידי הוא כינוי "להתחלת הקניות" הוא הומצא ע"י ארצות הברית והוא מתחיל בחגי הנוצרים שבין חג ההודיה לחג המולד ואז מתחילה טרפת הקניות שלהם. הקריסמס עצי האשוח. מדובר בחג נוצרי. ואני שואל את עצמי מדוע לקרוא ליום הקדוש ליהודים "יום שישי השחור", למעשה היום הזה הוא יום שבתון אצל המוסלמים כי יום שישי אצלם זה כמו יום שבת אצלנו. אבל מצד שני יום שישי בערב זה יום קדוש גם שלנו. אז מדוע לקרוא לזה שחור? האם יש פה משהו שבא לסמל ביזוי ליהדות או לאסלאם? זה מאוד מעניין לשאול את מי שקבע את השם של יום הקניות הזה.

האם יש היתר הלכתי לקנות בבלאק פריידי?

ההלכה קובעת בתלמוד הבבלי שאסור לקנות באידם (בחגיהם של הגויים), ויש כל מיני סיבות מדוע אסור לעשות זאת, חלק מהסיבות הן שכשמפרנסים את הגויים אז הם הולכים ומודים לפסלים שלהם, זה היה בימים ההם ההלכה שהגויים היו משתחווים לפסלים ומודים להם על השכר. כיום האם זה עדיין תקף? זו אחת מהשאלות המעניינות שהרבה אנשים צריכים לשאול את עצמם האם התערבבנו עם הגויים עד כדי כך שאנחנו כבר לא יודעים מה חג של מי? והאם מותר בכלל לקנות ביום הזה?

כמה כסף הישראלים שפכו על פי הסטטסטיקה בבלאק פריידי?

הישראלים נכנסו לשגעת הזו בדיוק כמו שאר העולם, נכנסו לאתרי קניות גדולים כדוגמת איבי, אמזון, בנגוד, ואתרים נוספים שעוסקים בביגוד, הנעלה, צעצועים, כלי בית, ועוד… ורכשו מכל הבא ליד, צריך או לא צריך קנו, ולמה? כי אותו  מוצר עולה פי 4 בארץ. אם לא נשתמש הכי הרבה נביא לחברים או למשפחה הקרובה. השאלה היא כמה באמת בתכלס הישראלים רכשו ביום הזה? אתם יושבים חזק? הישראלים קנו בסכום של כ- מליארד שקל בבלאק פריידי, כן קראתם נכון, מליארד שקל, תחשבו על זה 8.5 מיליון תושבים בארץ ישראל רכשו במליארד שקל.

כמה כסף האמריקאים שפכו בבלאק פריידי?

אם חשבתם שהישראלים הם הפראירים התורנים אז לכו תראו כמה כסף האמריקאים שפכו ביום שישי השחור הזה, לא סתם שחור זה שחור שעשה בכיס שלהם עוד יותר שחור. האמריקאים בשנת 2018 לבדה שפכו 717.5 מליארד דולר שזה סכום אסטרונומי מעבר לכל ספק!. אם נשווה את זה לשנה שעברה של האמריקאים אז הסכום גדל ב- 35.5 מליארד דולר. בשנים הקודמות הסכום היה נמוך יותר כשבכל שנה התווסף לסכום הזה כמה עשרות מליארדי דולרים בכל שנה ושנה. לדעתי האישית השנה ב 2019 הסכום יגדל הרבה מעבר ל 35$ וזה בזכות הרפורמות של טראמפ ומדיניות הכלכלית הטובה שלו, כשהאמריקאים עובדים ויש להם תזרים מזומנים גדול הם גם יוציאו הרבה יותר, ולדעתי הבלאק פריידי של שנת 2019 שעוד אין תחזיות עליו הוא יהיה הרווחי ביותר.

בלאק פריידי ואיכות הסביבה:

מומחים בארץ ישראל ובעולם  מזהירים שאם תמשיך טרפת הקניות הזו ללא הגבלה אם בנאדם באמת צריך את המוצר או לא צריך, היצרנים ימשיכו לייצר יותר מוצרים, זיהום האוויר יגדל והאסון האקולוגי כבר בדרך בצעדי ענק. מישהו פעם ניסה להיכנס לסין? למה כולם שם עוטים מסיכות על פניהם? אחד הארצות המזהמות הם סין הכל מלא בפיח ובעשן מהמפעלים שמייצרים מוצרים. אבל רגע מה רק סין היא הבעיה? ממש לא! הבעיה היא בעיה גלובאלית, תחשבו מה קורה לכל ה 40 חולצות שקניתם בבלאק פריידי, מתישהו הם יתבלו אחרי 50 מכונות כביסה שתשימו הבגד יהפוך לצבע בהיר יותר ואז תצטרכו לזרוק אותו, כיום מה שעושים זה הטמנה באדמה בארצות נחשלות, ומה קורה לאדמה? הרי גם מגדלים  מזון באדמה, והמים באים גם כן מהאדמה. בשורה התחתונה התוצר הוא זיהום של המים, זיהום האוויר, וכל המזון והמים שאנחנו רוכשים אפילו מארצות אחרות עשוי להיות מזוהם, התפרצויות של מחלות לא ישכחו אותנו ואת בלאק פריידי הזה.

מה המומחים ממליצים כדי להמנע מקטסטרופה אקולוגית? מומחים ממליצים רק אם אתם באמת צריכים את המוצר אז תקנו אותו, אם אתם לא צריכים אותו אז אל תקנו אותו. זה צריך להיות במעמד הקופה, כשאתם הולכים לקופה, או ברשת לסל הקניות, עברו שוב על המוצרים, ותראו מאילו מוצרים אתם יכולים לקחת פחות, ואילו מוצרים אתם יכולים לא לקנות כי תכלס אין לכם באמת צורך בהם. צמצמו את הצריכה וזה יקטין את הביקושים שבסופו של דבר בשנים הבאות זה עשוי להתאזן.

 

קרדיט תמונה:

Stuart Miles

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 1

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *