איך לעשות ספורט נכון

איך לעשות ספורט נכון?

0
(0)

 

בכתבה זו אני אסביר לכם איך לעשות ספורט בצורה הנכונה, איך לשלב תזונה ביחד עם ספורט שזה לא פחות חשוב, ומהם הדרכים שבהם אפשר להימנע מפציעות תוך כדי ספורט, בכתבה אני אתן קצת את הפן האישי שלי, תיבול אישי מסיפורי חיים שלי ושל אנשים שאני מכיר ככה שלא יהיה משעמם לרגע, קריאה מהנה.

 

התחלתם להתאמן? קחו את זה באיזי:

התחלתם להתאמן? קחו את זה באיזי, קחו את זה לאט לאט, אל תעמיסו על הגוף שלכם יותר מאשר הוא מסוגל להתמודד. כן, גם לארנולד שוורצנגר לקח זמן רב עד שהוא הגיע להיות "בודי בילדר", פיתוח גוף לוקח זמן, אבל לא רק זמן הוא מילת המפתח אלא "נחישות והתמדה" זאת אומרת שכדי לפתח גוף שרירי וחסון או כדי שהגוף שלנו יהיה קצת יותר שרירי זה לוקח זמן רב, צריך להיות נחוש, ולהתמיד ולאורך זמן רב רואים את התוצאות. במידה

במידה ואתם תתחילו להשתגע כמו שאני אומר, אתם פשוט תקרסו, תגיעו לידי פציעות ושברים בגוף, ואתם ממש לא רוצים את זה, תאמינו לי, אני אכלתי פציעות גוף, וזה ממש לא נעים, ולוקח אחר כך שנים לגוף להשתקם, תתחילו לעשות 15-30 דקות הליכה בחוץ פעם ביום, תחלקו את האימונים שלכם לאירובי ולאימוני כוח. הליכה בחוץ זה אירובי, כוח זה אומר להרים משקולת או לעשות כפיפות בטן ושכיבות סמיכה, תתחילו ב 5-10 שכיבות סמכה וכפיפות בטן סט אחד פעם אחת ביום, עם הזמן תעלו בסטים אבל שוב אני כותב, אל תגזימו תפרשו את האימונים האלו למספר שבועות, על מנת שהגוף לא ייכנס לכם לטראומה שאחר כך יהיה לכם קשה להשיב אותו למצב הקודם. ככל שתכינו את הגוף שלכם בצורה מדורגת לאימוני כושר, וככל שזה יהיה יותר לאט, ככה תסבלו פחות מתופעות הלוואי.

האמינו לי אני יודע כמה זה קשה לעשות אימוני כושר ולא לראות תוצאות מידיות, התוצאות פשוט מעניקות לנו ביטחון עצמי וגם והכי חשוב "פידבק חיובי", כשאנחנו רואים תוצאות אפילו אם זה 1 קילו יש פה "משוב חיובי", לפעמים המשוב החיובי לא מספיק ואנחנו אומרים לעצמנו מה כולה 1 ק"ג זה כלום, זה לא שווה ואז מפסיקים את האימונים. ויש מצבים הפוכים שבהם אנחנו לא רואים תוצאות מהר ואז אנחנו נכנסים לטראנס של "לעשות המון אימונים קשים ומפרכים" זה הדבר הכי גרוע שאתם תוכלו לעשות, ולכן עם מדריך ומאמן זה לא היה קורה, ספורט צריך להיות בהדרגה, וכן גם הגוף צריך לנוח, לא כל יום צריך לעשות ספורט, השריר גם צריך זמן לבנות את עצמו "זמן מנוחה"  וזמן מנוחה גם כן טוב זה לא פשע.

 

קחו מדריך ספורט / מדריך חדר כושר לפחות בהתחלה

הדבר הראשון שאני יכול להמליץ לכם בחום זה למנות לעצמכם מלווה / מדריך ספורט. כן, אחד כזה שלמד בווינגייט או במוסד אחר את הקורס "מדריך חדר כושר", יש גם אנשים שלמדו "מורה לחינוך גופני" אנשים אלו גם אנשים מתאימים שיוכלו לאמן אתכם, המדריכים יוכלו לעזור לכם בכמה מישורים, ראשית כל לבצע את התרגילים בצורה טובה יותר מבלי להגיע לטעויות שיביאו לאחר מכן לפציעות, ודבר שני הם יכניסו בכם מוטיבציה לעשות ספורט, הם יוכלו לעקוב אחרי קצב ההתקדמות שלכם בספורט ובתרגילים השונים, ולהכין לכם מפרט אימונים שיוכל להתאים לכם ולרמה הספורטיבית שאתם נמצאים בה. שימו לב! לא תמיד חייבים מדריך חדר כושר / מדריך ספורט שיעזור לכם, אם כי בהתחלה מומלץ לקבל ליווי ממישהו רק על מנת לדעת אילו תרגילים לעשות, כיום אפשר לקבל את הייעוץ הזה בצורה פרטנית אבל גם דרך זום.

 

קבלו ייעוץ מיועץ תזונה:

התחלתם באימונים קשים ומפרכים, אבל הדבר היחידי החשוב ביותר שכחתם וזו התזונה. מה לאכול? כמה לאכול, ממה יש להיזהר, בכל זה יוכל לעזור לכם יועץ תזונה. שימו לב! ישנם הרבה יועצי תזונה, שלכל אחד מהם יש את האג'נדה שלו, הדבר המשותף לכולם זה שכל יועצי התזונה מאמינים במה שהם עושים, והתפריטים שהם מביאים מכילים את מספר הקלוריות שאתם צריכים לאכול. אני לא יכול להמליץ על תזונה כזו או אחרת אבל באימונים יש חשיבות מכרעת לאכול דברים שבוני שריר ועצם כמו חלבונים שיכולים להיות בבשר רזה כמו (חזה עוף), (טונה) וגם בקטניות כמו אפונה ודומיה. יש כן לקבל את ההמלצה מהתזונאית אבל יש להרכיב מזון ממספר מקורות. מהצומח עדיף, מהחי לפעמים ושרק יהיה רזה (ולא סטייק עם שומן), ואכילת נבטים ומעט גם פחממות.

למעשה בתזונה אנחנו מדברים על מעגלים מסוימים שמשלבים: חלבון, סידן, מינרלים, ויטמינים, וסוכרים מעט, ומלחים מעט, וכן הלאה… אל תתחילו להיכנס למשטרי דיאטה כי זה לא טוב, לאכול בריא זו מילת המפתח, מזון בריא שמגיע לגוף, הגוף יודע לפרק אותו, ויודע להכניס את כל המינרלים והוויטמינים שיוכלו לעזור לגוף לפתח מסת שריר מצד אחד, ומצד שני לתרום לבריאות הגוף והנפש שלכם. אכילה שהיא איננה טובה או לא מספיקה, יכולה כן לגרום לעייפות מוגברת, בגלל שכשמוציאים הרבה אנרגיה באימונים צריכים לקבל את מקור האנרגיה הזו מהמזון המגוון. דבר נוסף, אם יש לכם אפשרות להתחמק מהמזון המתועש אז עדיף שכך, זאת אומרת פחות טונה מקופסה, פחות לקנות דברים משומרים כמו זיתים ומלפפונים חמוצים, כמה שיותר טרי יותר טוב.

סיפור אישי: בתקופת הקורונה כל מה שעשיתי זה שקעתי בייאוש עמוק, אתם יודעים אין עבודה, אתה כל היום בבית, מה תעשה אם לא תאכל? אז עשיתי הזמנה מרמי לוי וקניתי ממתקים, חטיפים וכדומה, והתחלתי לאכול, מצב ההשמנה לא אחר לבוא, המצב הבריאותי פיזי גם לא אחר להגיע. המצב התדרדר עד לקבוצת ספורט בזום שעליה אני אדבר בפסקה הבאה…

 

שיעורי ספורט בזום:

מגיפת הקורונה כמה שהיא ארורה יש בה גם צדדים טובים, כיום יש הרבה מאוד קבוצות התעמלות דרך תוכנת "זום", ולמה כתבתי "טובים" בגלל שאפשר לא לצאת מהבית והשיעור התעמלות יגיע עד אליך ממש ככה… בקבוצות ספורט זום, אתם תוכלו לפתוח את המצלמה שלכם וכשהמאמן יראה אתכם עושים את התרגיל הוא יעיר לכם על מנת שתוכלו לעשות את התרגיל שהוא מבקש בצורה טובה יותר, מה שאומר שאם הייתם מבצעים את תרגילי הכושר האלו לבד אתם קרוב לוודאי הייתם גורמים לעצמכם פציעות בזמן הארוך, בזמן הקצר לא היה קורה כלום, אבל בזמן הארוך הייתם עשויים לגרום לעצמכם נזק גם מבלי להתכוון לכך. מעבר לשיעורי הספורט זה גם טוב מאוד לתקופת הקורונה להיות באיזושהי פעילות ספורטיבית שמשחררת מתחים נפשיים, שומרת על הבריאות הגופנית, וגם שיש לידכם עוד מתאמנים כמוכם זאת אומרת שיש לכם חברה קצת ואתם רואים אנשים ויכולים לשאול שאלות את המדריך, אני אומר זה הרע במיעוטו.

סיפור אישי: כשאני התחלתי לעשות ספורט בזום זה בהתחלה הרגיש לי מוזר, אבל עם הזמן למדתי לאהוב את זה, פתאום יש מדריכה שמסבירה בצורה נפלאה איך עושים ספורט. והשינוי הגדול שחל בי זה שמתקופת הקורונה שאתה ואני מאמין גם אתם לא עשיתם פעילות ספורטיבית בגלל כל הבידוד והסגר שהיה, פתאום צריכים לדאוג לגוף, ופתאום התחלתי לעבוד על הגוף שלי שהזנחתי כל השנים, והעבודה הייתה מאוד קשה, אבל גם כן משתלמת, אני חושב שלולא הקבוצה של הספורט בזום לעולם לא הייתי יכול להגיע למצב שאני כותב פה פוסט. אני חושב שזה באמת מה שהציל אותי מלהיות חולה בטווח הארוך, למצב שבו אני עושה התעמלות גם בבית באופן עצמאי וגם בקבוצה שזה נהדר עבורי.

 

אזהרה! כשכואב סימן שאנחנו עושים משהו לא בסדר

אם משהו מתחיל לכאוב לכם, סימן שאתם עושים משהו לא בסדר, זה יכול להיות שאתם מרימים משקולות בצורה מאומצת מדי, או שלפני ואחרי האימון אתם לא עושים מתיחות לשרירים, וזה עשוי לכאוב לכם ביום למחרת האימון, והסיבה היא ששרירים מכווצים זה כואב מאוד.

חשוב מאוד שתבינו שברגע שמשהו מתחיל לכאוב לכם "הנורה האדומה" צריכה לדלוק לכם, אל תתביישו להתייעץ עם מומחים, כן גם אם זה יעלה כמה שקלים זה עדיין עדיף מאשר לסבול, אל תיקחו על עצמכם יותר מדי להתאמן מבלי לתת לגוף לנוח כי הגוף שלנו צריך גם לבנות את עצמו לאחר האימונים, יש לי איזשהו סיפור אישי לספר לכם על מה שאני חוויתי באימוני כושר.

סיפור אישי: הסיפור שלי מתחלק לכמה חלקים, ראשית כל סבלתי מכאבי ברכיים במשך זמן רב, הסיבה היא שהייתי פשוט הולך קילומטרים רבים ביום, זאת אומרת הייתי מסוגל ללכת בערך 30 קילומטר ביום עם הפסקה של 30 דקות בין לבין, אני באותה שעה לא ידעתי שזה לא בריא שזה יכול לשחוק את הסחוס של הברך, ובנוסף לגרום לקרעים ברצועות של הרגליים, לשחיקה מוגברת, וגם לשברי מאמץ, הכאבים עברו לי אחרי הרבה שנים, וברגע שלא ידעתי המצב רק הלך והחמיר, הייתי אצל אורטופד ופיזיותרפיסטית, האורטופד אמר שיש דלקת ולקחתי כדורים שעזרו קצת, והאורטופדית די נפנפה אותי ולא הבינה מה הבעיה לצערי הרב, נשארתי די אובד עצות, בשורה התחתונה הבנתי שאני פשוט גמרתי את הרגלים, ואני צריך להתחיל להירגע עם ההליכות המרובות, לקח לי מספר שנים כדי להבין את זה, ואני חושב שאם הייתי לוקח מדריך חדר כושר או מאמן כושר גופני הייתי יכול להימנע מהאימונים המוגזמים האלו, ולכן שמתי את הליווי אישי בתחילת הכתבה.

 

תקשיבו לגוף שלכם כל הזמן:

אם כואב לכם מאוד אל תמשיכו באותה פעולה, עצרו הכול! תתייעצו בפורומים, תתייעצו עם מספר מומחים, כן לא עם מומחה אחד אלא עם כמה ותבחנו בעצמכם את כל הדעות ותקבלו את ההחלטה שנכונה לכם. אם אתם עושים תרגיל והוא מאוד כואב לכם תעצרו הכול. עדיף שלא תמשיכו מאשר שתמשיכו בכאבים, הכאבים שאני מדבר עליהם הם לא כאבים של מתיחת שריר אלא כאבים בשרירי השלד, אגב… גם באימונים שכואב צריך לכאוב במידה, אם אתם עושים 10 סטים של 40 פעם בהרמת משקולות ואתם רק התחלתם להרים משקולות אז אתם יכולים להבין לבד שכואב לכם, ועדיף לכם להימנע מכל כך הרבה סטים וחזרות ולעשות בצורה הדרגתית את האימונים

סיפור אישי: במהלך הרמת משקולות החלו לי כאבים בכתף, שאני כותב בכתף אני מתכוון "לחיבור שבין הכתף לזרוע של היד", התייעצתי עם מאמן חדר כושר שנתן לי מספר עצות, התייעצתי עם חבר שהוא גם מנוסה בכל העניין של הספורט, ושניהם המליצו לי קודם כל על מנוחה, דבר שני לראות אם אני עושה את התרגיל כמו שצריך, ודבר שלישי לשים איזו משחה שתוכל לעזור, ובין היתר גם מעט מתיחות. במידה וזה לא עובר ללכת לאורתופד או לרופא משפחה כי יכול להיות שיש לי דלקת שם. עשיתי  מנוחה וזה ברוך השם יש שיפור משמעותי. ולכן הדבר הטוב ביותר שעשיתי זה "לעצור הכול" להמתין עד יעבור זעם, כי אני פעם ראשונה נתקל בכאבים בכתף מהסוג הזה, ולכן לפעמים גם לעצור זה טוב מאוד במיוחד אם אתה לא רוצה שיהיו לך בעיות בטווח הארוך במצב הגופני של הזרוע.


לסיכום:

בכתבה הזו נתתי לכם את ההמלצות הטובות ביותר שאני יכולתי לחשוב עליהם, ההמלצות האלו באו מניסיון אישי בלבד, כמו כן גם כתבתי את הסיפור האישי שלי בכל אחד מהנושאים של פציעות כתוצאה מעבודה לא נכונה בספורט, כתבתי לכם על נושא התזונה שהוא גם כן מאוד חשוב ואסור להוריד מערכו, על אכילה של מזון מגוון בעיקר מהצומח אך לא פחות חשוב לדעת מה אתם מכניסים לפה, כי מזון מתועש זה לא בריא, ומזון טרי זה יותר בריא. נהניתם מהמאמר אשמח לשיתופים ולתגובות.

קרדיט תמונה: Photo by Damir Spanic on Unsplash

 

מוצרים קשורים לנושא:

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *