אני הולך ללמוד באוניברסיטה איזה מחשב נייד מומלץ לקנות

אני הולך ללמוד באוניברסיטה איזה מחשב נייד מומלץ לקנות?

0
(0)

אחד מתחומי ההתמחות שלי היא גם כן טכנאות מחשבים ורשתות (גם מחשבים ניידים וגם נייחים), אני גם כן מנהל פורום מקצועי שקשור לתמיכה וייעוץ לרכישת מחשבים. רבים הפעמים שאני רואה שאלות מהסוג הזה כמו "איזה מחשב אתה ממליץ לי לקנות, מחשב שמתאים לסטודנט". ולשאלה הזו יש אלף תשובות משום שהכול תלוי בשאלות המקדימות שאני מפנה אל הגולשים שכתבו את השאלה, בסקירה זו אני ינסה לעזור לכם לבחור את המחשב האולטימטיבי לסטודנטים כדי שתוכלו לדעת מי נגד מי, ואילו דברים יש לקחת בחשבון ומאילו דברים יש להיזהר. קריאה מהנה.

 

תשאול ע"י טכנאי מחשבים: (השאלות המפורסמות שלי)

 

שאלה 1 – מה אתם הולכים ללמוד?

תשובה: אם הלימודים קשורים בתחומים הבאים: תכנות ופיתוח ובניית אתרים, גרפיקה ועיבוד תמונה, אדריכלות, הנדסה, או כל תחום שיש בו דרישות לתוכנות מסוימות שיכולות להכביד על המחשב יש לקחת את זה בחשבון. אני באופן כללי ממליץ להתקשר למכללה לשאול אותם באופן ספציפי במהלך התואר הראשון או הקורס באילו תוכנות אנו נשתמש. לאחר שקיבלתם את רשימת התוכנות, לכו לגוגל ותרשמו את שם התוכנה ותרשמו Hardware requirements, שתקבלו את דרישות החומרה לתוכנה שאתם "עתידים להשתמש בה" רשמו במחברת את הדרישות החומרה הבסיסיות ותעלו רמה אחת למעלה. יש להבין שהדרישות הבסיסיות לרוב שמפרסמים זה דרישות להפעלת התוכנה. בשימוש נורמלי צריכים לעלות רמה אחת למעלה. לדוגמא דרישות החומרה הם מעבד i3 של אינטל, לכו על מעבד i5 מהסיבה הפשוטה שמהניסיון שלי אני יכול לומר שתמיד צריך ללכת צעד אחד קדימה בדרישות, כי במרבית המקרים תהיה לכם בעיה אם תלכו בדיוק לפי הדרישה ולא רמה אחת למעלה (וזה טיפ מאוד חשוב שאף אחד לא יגיד לכם אותו).

 

שאלה 2 – מה המשקל של מחשב נייד לסטודנט?

תשובה: נושא המשקלים דובר רבות בכל אופן מבחינתי ככה שיש לי הרבה מה לומר בנושא. ראשית כל בנושא המשקל אסור להקל דעת בזה. מחשב נייד כשמו כן הוא. אתם הולכים לשיעורים איתו, כותבים בשיעור, ואולי אפילו מקליטים את השיעור דרך המחשב הנייד, שולחים מיילים, עוזבים את השיעור ויוצאים להפסקה, ושוב חוזרים, והניידות בו היא הסנטר של אופן השימוש במחשב נייד לסטודנטים. אם תראו מחשב נייד במחיר זול אבל שוקל 3 קילו עדיף שתשלמו עוד 1000 או 2000 שקל ותיקחו מחשב נייד ששוקל 1.8 או 2 קילו ואף פחות. הסיבה היא שברגע שהמחשב הנייד יהיה כבד מדי יהיה לכם מאוד קשה להתנייד איתו, ואתם ממש תהיו מתוסכלים מזה אני מדבר מניסיון אישי גם כן וגם ממה שאני שומע מאנשים. תחשבו על יום לימודים משעה 08:00 בבוקר עד שעה 13:00 נגיד… אתם צריכים להיות באוניברסיטה או המכללה ולעבור בין כיתות. לסחוב מחשב נייד במשקל של 3.5 או 4 קילו זה די סיוט, מרוב שאתם תהיו מתוסכלים אתם פשוט תעדיפו להשאיר את המחשב הנייד בבית ולכתוב במחברת מאשר להקליד. ולכן אסור להקל דעת בנושא של המשקל גם אם זה יעלה עוד כמה שקלים זה עדיף מאשר לא להשתמש במחשב בגלל שהוא כבד מאוד ביחס לצרכים שלכם.

 

שאלה 3 – איזה גודל מסך למחשב נייד מומלץ לסטודנט?

תשובה: כאן התשובה מתחלקת לכמה פרמטרים. ראשית כל האם יש בעיית ראיה כלשהי? במידה וכן ואין ברירה עדיף לקחת מחשב נייד עם מסך גדול יותר. במידה וניתן להסתפק במחשב נייד עם מסך קטן נגיד 13 ומשהו אינץ אז עדיף. גודל מסך לא רק משפיע על המחיר של המחשב הנייד אלא גם על חווית המשתמש. אני חושב שיש אנשים שיעדיפו מחשב נייד עם מסך קטן ויש כאלה גדול. במרבית המקרים מחשב נייד עם מסך קטן עוזר יותר להתרכז והסיבה היא שיש מסך קטן אין איפה לשים דברים נוספים בו ולכן גם הגירויים מופחתים, אם כי זה תלוי במשתמש. יש משתמשים שמעדיפים מסך גדול ולמה? כי יש אנשים שלומדים למשל חשבונאות או דברים שקשורים באקסל, והרבה משתמשים צריכים לעבור בין מסכים לעיתים תדירות. מה שיכול להקל על תהליך זה הוא מסך גדול יותר שאפשר לחלק את המסך ל 2 ועדיין לראות מה שמוצג במסך. במסכים קטנים מאוד יהיה קשה לעבוד על 2 גליונות אקסל במקביל ובמסכים גדולים זה יהיה הרבה יותר קל. יש לקחת בחשבון גם כן את המחיר ואת סוג הצג ואת המסגרת שלו. בהרבה מאוד מחשבים לעיתים יש מסגרת שתופסת מקום רב במסך ולכן גם בפועל אנחנו מקבלים מסך קטן יותר או לכל הפחות נראה ככה. יש לבדוק את המוצר לפי חוות דעת בגוגל ואף לראות תמונות שלו לפני הקניה כדי שתוכלו לראות אם הוא מתאים לכם מבחינת הצג.

 

שאלה 4 – אני צריך מחשב להקלדת שיעורים איזה מומלץ?

תשובה: אחד הדברים שאף אתר או אף מומחה לא מסביר זה מה חשיבות פד העכבר במחשב הנייד והמקלדת. אחת הדברים הכי חשובים במחשבים ניידים ובעיקר של סטודנטים היא המקלדת. מקלדות נוחות לשימוש יאפשרו לסטודנטים חיים קלים יותר, הקלדה נוחה, פחות כאבים באצבעות וחווית שימוש נפלאה. ישנם מחשבים עם מקלדות ממש גרועות שתוך פרק זמן קצר עשויות להתפתח בעיות בפרקים באצבעות, כן מחשבים עוברים גם בקרות מסוימות אבל בפועל מקלדות צריכות להיות נוחות לשימוש ובעיקר לזה שמשתמש בהם. בגדול אין דרך לדעת אם המקלדת היא נוחה או לא, מה שכן כדי להפחית ולהקטין את הסיכון של מקלדת גרועה אפשר להקליד בגוגל את שם המחשב ולחפש חוות דעת שלו. אחד הקשיים של מקלדות נוחות במחשבים ניידים לסטודנטים היא הבעיה של "מחשב קטן", "מקלדת קטנה", "פד עכבר קטן", ככול שהמחשב קטן יותר ככה גם המקלדת קטנה יותר. ככל שהמחשב גדול יותר ככה הרווחים בין האותיות השונות במקלדת גם כן גדולים יותר. לעיתים קרובות הדבר בא על חשבון הנוחות, אך זה מאוד תלוי במי שייצר את המחשב הנייד. ישנם מחשבים ניידים עם מקלדות מאוד איכותיות ברמה גבוהה ועדיין הן שומרות על רווחים סבירים שמאפשרים הקלדה נוחה ובטוחה לשימוש. שוב זה הכול תלוי במחשב הנייד שאותו רוצים לקנות.

 

שאלה 5 – איזה מעבד כדאי לי לקחת?

תשובה: נכון לעכשיו שנת 2020 חודש יוני המעבדים שנמצאים בשוק המחשבים הניידים הם i3, i5, i7 כמובן שלגבי סוגיית הדורות כמה שיותר דור מאוחר יותר טוב. לפי דעתי מחשב נייד סביר לסטודנט מתחיל ממעבד i5 רבים יחלוקו עלי ויאמרו שאפשר גם כן לעבוד עם מעבד i3 כל סוגיית המעבדים לדורותיה נעוצה בכמות העיבוד הנדרשת וביכולות המעבד לבצע מספר משימות במקביל ובעומסים שאנחנו מפעילים עליו כשאנחנו מבצעים משימות שחלקן פשוטות וחלקן מורכבות למכביר. כן גם לפתוח 12 לשוניות בדפדפן ולפתוח קובץ אקסל וורד במקביל ועוד תוכנת ווצאפ ועוד איזה סרטון שמזערנו והוא נמצא אצלנו בשורת המשימות ועוד מספר דברים נוספים קשורים ביכולות עיבוד ובעיקר גם כן בכמות הזיכרון שלנו במחשב. מניסיון שיש לי, ברגע שאנחנו לא משקיעים בכוח עיבוד חזק מספיק לצרכים שלנו מה שקורה בפועל זה שהמחשב מהר יותר מתקלקל, והסיבה העיקרית היא שהמחשב מתחמם, הלוח מתחמם, המעבד מתחמם, שכיחות תקלות במחשב שמתחמם הוא גבוה מאוד, קבל מתחמם ומתפוצץ, פיוז נשרף וכדומה. ומכאן ועד להגיע למעבדת השירות הדרך נורא קצרה. ולכן אני תמיד אומר שעדיף לקחת רמה אחת מעל מאשר רמה אחת מתחת.

 

שאלה 6: כמה זיכרון צריך לשים במחשב נייד של סטודנט?

תשובה: לגבי זיכרונות גם כאן הנושא טעון במחלוקת, יש כאלו שיאמרו לכם למה לבזבז כסף כרגע תשימו 8 גיגה במחשב, וכשתראו שאתם צריכים יותר תשימו עוד 8 גיגה במחשב. לסוגיה הזו יש השלכות להרחבת הזיכרון או לקנות ישר עם 16 גיגה זיכרון. נתחיל בזה שברגע שקניתם את המחשב ולאחר חודשיים שלושה שמתם עוד כרטיס זיכרון מבחינת אחריות המוצר, אין לא אחריות על ה 8 גיגה זיכרון החדש שהוספתם אלא רק על ידי החברה שממנה קניתם ובנוסף לזה גם חברת השירות שקניתם את המחשב ממנה יכולה לומר לכם שאחריות פגה בגלל שהמחשב נפתח, לרוב חברות לא אומרות את זה אלא אם כן יש נזקים למחשב שקשורים לקורוזיה ולשברים שלא הגיעו מהיצרן ככה.  אני מעדיף לתת לכם המלצה לקנות כמות זיכרון שתספק אתכם מבלי להמתין, ולכן אני חושב ש 16 גיגה זה כמות מצוינת של זיכרון שתשתמש אתכם לא רק בטווח הקרוב אלא גם מבחינת צפי עתידי גם לטווח הארוך.

 

שאלה 7 – מה ההבדל בין הרדיסק רגיל לבין SSD? האם זה באמת כל כך משנה?

תשובה: הרבה אנשים שואלים אותי "אם אני אקנה מעבד i3 ואפשר את הדיסק הקשיח ל SSD האם זה אפשרי. ובכן בהחלט זה אפשרי, והמחשב כן ירוץ מהר מאוד, אם ממש אבל ממש אין ברירה ואין תקציב בכלל אז אני אומר לכו על זה, אבל אם אתם יכולים לשפר את המחשב במעבד i5 לפחות אז עדיף.

ובכן מה הבדל תכלס בין הרדיסק רגיל לבין הרדיסק SSD, ובכן יש הרבה הבדלים, אני לא אתחיל להסביר לכם על המונחים המקצועיים כי זה נראה לי חסר טעם, מה שאני כן יכול לכתוב על הנושא הוא שהרדיסק רגיל בנוי מסיכה ומדיסק, והרדיסק SSD בנוי כרכיב אלקטרוני. יש יתרונות ל SSD שהוא עמיד יותר לנפילות וגם הרבה יותר מהיר משמעותי ביותר מהרדיסק רגיל. בגדול עולם הדיסקים הקשיחים מתחלק ל הרדיסק רגיל, הרדיסק SSHD שהוא דיסק קשיח הייברידי הוא נקודת האיזון בין דיסק רגיל לבין SSD, אך כיום רוב המחשבים הניידים מגיעים עם SSD או עם דיסק M2 שהוא גם כן סוג של SSD אבל רכיב קטן יותר כמו "כרטיסון" ששמים אותו על גבי לוח האם. אם תשאלו אותי אני ישר יאמר לכם לכו על SSD עדיף, בטוח לשימוש, ומהיר פי כמה וכמה מדיסק רגיל.

איזה נפח מומלץ ל SSD? לדעתי מומלץ להתחיל מ 1 טרה הרבה יאמרו לי "השתגעת" 1 טרה זה המון לסטודנט, ובכן אני לא חושב ככה, יש לנו בני האדם נטייה לאגור, אנחנו אגרנים מטבענו, אחרי המסמכים שלכם יבואו גם תמונות, ווידיאו, ועוד דברים שמכבידים על המחשב ותופסים נפח גדול בדיסק הקשיח, כדי שלא תצטרכו להתחיל למחוק נתונים עדיף לקנות דיסק קשיח עם נפח גדול מאשר אחר כך להתחיל להחליף דיסק קשיח שזה הרבה יותר סיפור בשביל משתמש רגיל מאשר לקנות כבר מוכן, חוץ מזה שוב אני חוזר ואומר גם לגבי האחריות עדיף שהאחריות תכלול כבר את כל החלקים, ולא שיהיה לכם אחריות לדיסק מסוים במקום X ולזיכרון הנוסף שהוספתם במקום Y לכו על שרינק מחשב נייד טוב שכלול את כל החלקים וזה גם יעלה לכם יותר זול.

 

שאלה 8 ואחרונה – להשתמש באחריות יצרן שנה או להרחיב אחריות ל 3 שנים

תשובה: ובכן לשאלה זו יש כמה פירושים לדעתי, ראשית כל אם המחשב הנייד היה יקר שזה אומר יותר מ 2,000 שקל אז וודאי שעדיף לעשות לו הרחבת אחריות ל 3 שנים בסכום של 240 שקל במרבית המקרים (כל עוד המחשב לא הגיע עם אחריות מובנית ל 3 שנים כבר). במידה והמחשב הנייד זול יותר מ 2,000 שקל אני לא רואה צורך לבצע הרחבת אחריות. יש לשים לב מה רשום בתעודת האחריות האם האחריות היא אתר לקוח זה אומר שבאים אליכם ואוספים את המוצר, או שאתם נדרשים להגיע אל המקום כדי למסור את המחשב הנייד. יש עוד שירות שלאחרונה התחיל להיות נפוץ זה שטכנאים מגיעים אל מקום התקלה ומתקנים במקום, צריך לבדוק מה אתם מקבלים באחריות גם כן, האם זה כולל גם תיקונים או רק שירות.

אני מתנצל שאני לא מרחיב לגבי נושאים נוספים כמו "כרטיס מסך", יציאות במחשב הנייד ועל חשיבותן, WIFI  או כרטיס רשת, ועוד… משום שזה מצריך המון זמן כתיבה.

אני מזמין את הגולשים שקראו את הכתבה הזו לכתוב פה למטה בתגובות שאלות ואני מבטיח לענות עליהן כשאוכל.

תודה רבה שקראתם את הסקירה.

בהצלחה ברכישת מחשב חדש,  ולמי שכבר קנה תתחדש.

 

קרדיט תמונה:

nenetus

 

מוצרים שקשורים לנושא:

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *