האם יבוא יום שבו אנחנו נסגוד לרובוטים

האם יבוא יום שבו אנחנו נסגוד לרובוטים?

0
(0)

המהפכה ה- 21 גרמה לשינויים רבים. חלק מאותם שינויים היו תעסוקתיים שבו ביום בהיר אחד נאמר לעובדים רבים במפעל שאין בהם צורך יותר, ולמה? משום שבמקומם הביאו מכונות שיעשו עבודה טובה יותר. היתרונות שגלומים במהפכה הזו היו אדירים למכביר. בעל עסק של מכונה לייצור עוגיות לא היה צריך 20 עובדים במפעל ובמקום זה הוא קיבל מכונה שעלתה לו סכום חד פעמי והמכונה עצמה ייצרה מאות אלפי עוגיות מדי יום. המכונה לא צריכה לנוח, לא צריכה חופשה שנתית, לא צריכה שיפרישו לה לפנסיה, והיא לא תבקש פיצויי פיטורין בסוף העסקתה. היקף העבודה שהמכונה יכולה לעשות מול האדם הוא אדיר ביותר. אם למשל האדם מסוגל לייצר 10 עוגיות בשעה המכונה יכולה לייצר 100,000 עוגיות בשעה. הייצור גדל ותקופת הצנע חלפה מן העולם משום שיש שהמכונות יכולות לספק ייצור מזון אדיר לכל השכונה העיר וגם לייצא את כל התוצרת לכל ארצות העולם.

 

בעוד 25 שנה לכל אחד מאתנו יהיה רובוט AI אישי

רובוט כעוזר אישי יהווה כפתרון חברתי וכמסייע לכל אחד מאתנו, כמה מאתנו זקוקים לחבר, או למי שיעזור לנו בפעולות היום יום בבית? חשבו על כך לצורך הדוגמא… יש לכם הורים מבוגרים שיושבים בבית לבד, מי מאתנו לא היה משקיע קצת כסף כדי שיהיה להם רובוט שיוכל לשוחח איתם, לעזור להם בפעולות היום יום, ולתת להם את הכדורים… כן אתם קוראים נכון, יהיו כאלו רובוטים שיתפקדו כרובוט "עובד זר סיעודי" שיוכל לתת מענה לקהילת הקשישים בישראל ובעולם, רובוט כזה שיוכל להעיר את ההורים בבוקר, לתת להם אוכל, להביא להם תרופות, לקלח אותם, ולקחת אותם לפעילויות חברה באוטו האוטונומי ולהחזיר אותם בו. אני אומר לכם בעוד 25 שנה החיים יראו אחרת לגמרי.

חשבו על אישה שהבן זוג שלה כל היום בעבודה, לא היית רוצה כאישה שתהיה לך עוזרת רובוטית או אפילו חברה רובוטית שתוכל לעזור לך במשימות היום יום. האישה כבר לא תגדל את אותם ילדים אלא האימא רובוטית מחליפה תגדל אותם. כמה את מתלוננת שהבן זוג שלך לא עוזר לך בניקיונות הבית, בבישול ארוחות, בקיפול הבגדים ועוד… בעוד עשור וקצת כל אישה תהיה לה עוזרת רובוטית שתוכל לנקות את הבית, לבשל, להכניס בגדים למכונת כביסה ולקפל אותם ועוד… אני בטוח שהשנה שבה זה יקרה תהיה השנה הטובה ביותר שתהיה לנשים ולגברים כאחד.

 

אני שמח אבל גם מצד שני גם קצת מודאג

אני שמח משום שכל הטכנולוגיה הזו תשפר בצורה נפלאה את איכות החיים של כולנו, הרובוט כעוזר אישי, הרובוט שמהווה כמטפל סיעודי באוכלוסייה המבוגרת, והעוזרת בית רובוטית שיכולה להוות כתחליף לאישה יכול לעזור בצורה נפלאה לצוות ההורים.

אבל אנחנו צריכים לשאול את עצמנו שאלה כזו, האם אנחנו מוכנים לנוחיות הזו בתמורה לוותר על האנושיות שלנו? מה יקרה כשאנחנו נבין ונראה שאנחנו לא צריכים כבר את בן המין השני כדי להוליד ילדים? מה יקרה כשיותקן ברובוטיות נשיות מתקן עיבור כמו רחם מלאכותי מסוים וטכנולוגיה שמאפשרת ייצור ילדים. האם אז נוותר על נשים לחלוטין? וכנ"ל גם לגבי גברים…

המחשבה על ייצור חיים על ידי רובוטים או על מיזוג עלתה בראשי לא פעם אחת, משום שאם התחום הטכנולוגי יוכל לייצר ילדים גם כן אז אנחנו נצטרך לשאול את עצמנו האם זה מוסרי, האם נוכל להזמין ילדים שמיוצרים על פי גנטיקה שאנחנו נכתיב להם? האם אפשר לבקש מהחסידה הטכנולוגית ילד "בלי דפקטים", בקיצור ילד מוצלח יותר. ומי יקבע את המוצלח או הפחות מוצלח? מוצלח או פחות מוצלח זה מונח סובייקטיבי, וההיסטוריה מראה שגם ילדים פחות מוצלחים הגיעו להישגים כבירים בחייהם קחו לדוגמא את התאורטיקנים או הפילוסופים או הפיזיקאים למיניהם.

 

הרפואה החיים והמוות

אתם זוכרים שכשהיינו ילדים קטנים אמרו לנו "הילדים של הדור שאחריכם לא יצטרכו לשבת בכיתות, כל הלימוד יהיה מקוון ולכולם יהיה מחשב", ובכן העתיד הולך לכיוון הזה, יש הרבה מקומות שמסתייגים מזה כמו בתי ספר אבל אם ניקח לדוגמא את תקופת הקורונה, הלימוד המקוון עזר עם המגיפה, והשאלה שנשאלת היא האם העתיד הולך לכיוון הזה? אני אומר שכן.

הלימוד המקוון הוא רק חלק אחד מתוך המהפכה שבאה אלינו, אני קורא לה "המהפכה הרובוטית" והיא תגיע אלינו בצורה של טפטופים והסיבה היא שבני אדם חוששים וקשה לי להאמין שהם יהיו מסוגלים לקבל את מיזוג הטכנולוגיה בין בני אדם.

ניקח בתור דוגמא בנאדם שעבר תאונת דרכים קטלנית, להורים שלו יש 2 אפשרויות, או שהרופאים ימסרו את הגופה לחברת קדישא או שהרופאים יאמרו להורים "קחו מסמך ותחתמו על מיזוג רובוטי", מה זה "מיזוג רובוטי" זה מונח שכרגע המצאתי, זה אומר שהבנאדם שעבר תאונת דרכים לצורך דוגמא כל החלק התחתון של הגוף שלו פשוט נקטע, ולשחזר אותו זה בלתי אפשרי, הדבר היחידי שהרופאים יכולים לעשות כדי להציל את חייו של המטופל זה להשתיל חלק תחתון רובוטי שכולל, רגליים, כפות רגלים, שלד תחתון, שלפוחית שתן, חלק מהמעי הגס / המעי התחתון, והכל בצורה מלאכותית זאת אומרת "רובוטי". האם אנחנו כבני אדם נסכים שחלק מהרובוטיקה תתמזג אצלנו בגוף? אם זה אומר שאנחנו נוכל להציל חיים וגם את עצמנו האם לא נסכים לכך?

בהמשך ל"מיזוג הרובוטי" מה זה אומר לגבי תוחלת החיים? האם החיים שלנו באמצעות "מיזוג רובוטי" יאריכו? תחשבו על בנאדם שכל הגוף שלו הוחלף לרובוטי, שזה אומר, דם, שלד, עצמות, איברי גוף יוחלפו למלאכותיים, האם האדם ימשיך לחיות עד גיל 80? לפי דעתי לא! האדם יחיה הרבה מעבר לגיל 80 אולי לפחות עד גיל 150 בתור התחלה.

אני חושב שמיזוג רובוטי הוא רק ההתחלה, אני צופה שבעתיד הרחוק כל הגוף האנושי יעבור טרנספורמציה לחלוטין, זאת אומרת שמה שאנחנו רואים כרגע יוחלף ברובוטיקה. כל האיברים האורגניים יוחלפו באיברים רובוטים  מלאכותיים, ובסוף תקופת האכשרה של ההחלפה בסופו של דבר הרפואה תוכל להחליף גם את המוח בתודעה רובוטית, זאת אומרת שכל התודעה של בני האדם כולל המוח יוכלו להיות רובוטיים. זוכרים את הסרט רובוקופ? הכיוון הולך לשם מבחינת החיים.

תוחלת החיים תעלה בעקבות המיזוג הרובוטי, השינוי האבולוציוני שהמין האנושי יעבור הוא גדול מאוד, תחשבו בנוסף על היכולות העל אנושיות שהרובוטיקה יכולה להציג. האדם יתעייף פחות, אולי אפילו לא יאכל ולא ישתין, אלא יהיו כמוסות או משהו שהוא צריך ליטול בכל יום על מנת לשמר את הגוף הרובוטי החדש שלו או את חלקו, האדם יוכל לטוס לירח או לאזורים מרוחקים יותר בזמן קצר יותר מבלי להיות חלש כמו שהוא היום, אפילו מבלי לנשום חמצן…

 

האם הרובוטים יהפכו לאלוקים שלנו?

בעוד מאה שנה תוכלנה לקום קהילה אנושית שנקראת "קהילת הרובוטים" שהם יוכלו לטעון באג'נדה שלהם שהרובוטים הם האלוקים, או לחילופין שהאדם הוא זה שיצר את האלוקים, או שהאדם הוא האלוקים, ובראיה לדבר "האדם לא מת". כל ההבדל בין האדם לאלוקים הוא שהאדם ייצור תבוני שבסופו של דבר נפטר מן העולם. האם האדם יהפוך לאלוקים של עצמו? האם הרובוטים הם אלו שיתפסו את חזקת האלוקים? שבאמצעותם אנחנו נהפוך לכל יכולים ונרגיש את עצמנו שאנחנו ממלכי העולם?

 

האם היוצרות יכולות להתהפך עלינו?

אם הרובוטים הלא אנושיים יוכלו לעשות הכול, לבשל, לנקות, לגדל את הילדים של בני האדם, לרפא חולים, לייצר בעצמם רובוטים נוספים, מי אמר שביום מן הימים היוצרות לא יתהפכו עלינו? אותם הרובוטים שהיו אמונים על בני אדם בסופו של דבר יאמרו לעצמם "אם אנחנו גם היוצרים של עצמנו, וגם אנחנו עושים את הכול בשביל בני האדם, למה לנו לעשות זאת בואו נקום על יוצרנו"…

אני מאמין שתכונה של רצון לשליטה תתקיים גם אצל הרובוטים ולא משנה כמה יתכנתו אותם המתכנתים והסיבה לכך היא שתכונות אנושיות לאט לאט הופכות גם לתכונות רובוטיות, קחו לדוגמא כלב תוקפני, לרוב הכלב יגור עם בעל בית שהוא גם תוקפני, במרבית המקרים של כלבי תקיפה שתקפו אנשים לרוב הכלב היה נמצא במצב שבעל הבית או שהיה מכה אותו או שהיה מתנהג אליו בצורה לא טובה והחינוך של הכלב היה לא טוב.

לאן אני חותר? לא לקפריסין אלא למצב שבו הרובוטים יתנהגו בהתנהגות אנושית, אם אנחנו בני האדם מסוכנים לעצמנו אז למה שהעולם ימשיך להתנהל על ידי בני האדם ולמה שהרובוטים לא יתפסו פה שליטה? גם כי זה מבחינה אלגוריתמית הדבר הכי נכון לעשות…

תחשבו בתור דוגמא שהמכוניות האוטונומיות יצמצמו את נפגעי תאונות הדרכים באלפי אם לא מאות אלפי הרוגים ונפגעים מדי שנה בארץ ובעולם, אז למה לתת לבני האדם שליטה בכלל בכל מה שקשור בנהיגה? למה לא לשים מכוניות אוטונומיות בכל העולם כולו? ובכך לצמצם את נפגעי תאונות הדרכים…

מה זה אומר בשורה התחתונה? שממשלות ואנשים פחות יסמכו אחד על השני, אנחנו נסמוך יותר על הרובוטים, כי רובוטים אף פעם לא טועים, ואם הם טועים אז היחס האלגוריתמי בין טעות אנושית לבין טעות מכונה הוא יחס שבין 1 ל כמה מיליונים, ולכן אנחנו נטה יותר לטובת הרובוטים.

קחו לדוגמא "רובוט רופא שיניים AI אוטונומי". אם ניקח רובוט כזה ונכשיר אותו ונכניס לו DATA כלומר מידע רב שקשור לרפואה לא רק כללית של שיניים אלא את כל הרפואה כמו רופא שיניים רובוטי שהוא גם כירורג פה ולסת, גם רופא שיניים כללי, גם רופא מומחה בטיפולי שורש, בקיצור כל המומחיות ברופא אחד, לא תעדיפו רופא כזה מאשר רופא אנושי? ברור שכן! ואני מרשה לעצמי לענות במקומכם… מה הסיכוי שרופא רובוטי כזה שהוא מומחה בכל ההתמחויות האפשריות יעשה לכם טעות? אם אתם ניגשים לרופא הרובוטי הוא מצלם את החניכיים שלכם בלי הקרנה ובלי CT אלא באמצעות מכשור מיוחד שיש לו בעיניים, ורואה בעיות כמו עששת או אבנית או אפילו רואה התחלה של מחלה עוד לפני שהיא הגיעה הוא יכול להתריע בפניכם, ולטפל בכם בצורה הרבה יותר אפקטיבית. קחו לדוגמא נוספת "שתל" שצריך להכניס לחניכיים, רופא רובוטי יעשה את זה בצורה הרבה יותר מיומנת, משום שהוא יוכל להתחשב בכל הזוויות של החניכיים, צפיפות העצם של הלסת, ועוד… מאשר רופא אנושי. אני כן מסכים שבזמן אמת יש מצבים שהרובוט לא ידע כיצד להתמודד ולכן בעתיד הרחוק גם לזה יינתן פתרון על ידי רופא רובוטי AI שילמד תוך כדי ניסיון ותרחישים שונים שעשויים לקרות עם מטופלים.

כרגע לקחתי רופא שיניים אבל תחשבו על כל תחום הרפואה שיעבור אבולוציה ושינוי מהותי בכל מה שקשור בתחום הניתוחי, הרובוטי, וה AI זאת אומרת שהרובוטים יוכלו לקבל החלטות בזמן אמת בכל מה שקשור לאירועי רפואה כאלו ואחרים…

 

סיכום:

מדד האלוקים ההשוואתי הוא מאוד מסוכן, משום שהוא יכול לייצר פה דילמות מוסריות, אתיות, ותרבותיות, הוא עשוי לשנות את כל התפיסה של המין האנושי בדבר אלוקים ואדם, אבל נשאלת השאלה האם יש פה בכלל אדם או לחילופין האם יהיה פה אדם אחרי המהפכה הרובוטית, ואחרי שהיא תושלם? אני כן מציין שהמהפכה הרובוטית לא תקרה ביום אחד, היא נושא כללי שבתוכה יהיו מהפכות קטנות שבכל פעם או בכל תקופה אנחנו נחווה שינוי, כמו למשל "לימודים מקוונים" בתקופת הקורונה, בשנת 2025 צופים שבישראל יהיו מכוניות אוטונומיות כלומר לא צריך להוציא רישיון נהיגה אפשר פשוט לקנות מכונית אוטונומית ופשוט שהמכונית תסיע אותם לכל מקום שאתה חפץ בו. לאט לאט אנחנו נקבל הטמעה רובוטית או אם אפשר להשתמש במינוח שלי "מיזוג רובוטי בין בני אדם" כלומר שהרובוטים יתמזגו בחיינו בצורה חלקה אבל הדרגתית מאוד…

ביפן כבר המציאו רובוטית בשם "סופיה" אני ישים פה סרטון של סופיה כדי שתראו שמדובר ברובוטית כלל דבר ועניין, כיום היא נראית אנושית יותר מתמיד,  ייקח זמן עד שהיא תהיה אוטונומית לחלוטין, ויהיה אפשר להטמיע בה התנהגויות אנושיות. אבל העתיד הולך לכיוון הזה. כן יש לי חששות כבדים בנוגע לכל מיני תרחישים שיכולים לקרות בעתיד עם הרובוטיקה, כמו קחו לדוגמא את נושא הרחפנים, מה יקרה כשרובוט יוכל להפוך את עצמו גם לרחפן וגם יוכל להפוך את עצמו לסירה, וגם לאופנוע, ממש רובוטריקים בהתגלמותם, רובוטים של מלחמה יוכלו להציף את בני האדם, ולבסופו של דבר בני האדם שידועים ולכאורה אוהבים מלחמות כי הרי הן תמיד קורות, הרובוטים AI עשויים לקבל החלטה שבני האדם לא יהיו מסוגלים להתערב בה, או לפחות שיפחדו להתערב בהחלטה רובוטית, משום שהרובוט יוכל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר על סמך אלגוריתם מסוים שיקבל את ההחלטה שלו על פי רמת הסתברות שזו ההחלטה הטובה ביותר. ואם רובוט יחליט שצריכה להיות מלחמת עולם 3 וזה הזמן הטוב ביותר לערוך אותה? מה יקרה אז?

ואם הרובוט יאמר לממונים עליו שהממונה מסוכן יותר מהרובוט ולכן הוא לא מציית לו יותר, הרובוט עשוי לקחת לעצמו את תפקיד "האלוקים" והוא זה שבני האדם יסגדו לו, כי הרובוט ישלוט בהכול, באוויר, ביבשה, ובים. איך נוכל להילחם נגד אויב שהוא הרבה יותר חכם ומתוחכם מאיתנו, ובעל היכולות הטכנולוגיות הטובות ביותר? זה אויב על אנושי שקשה לי להאמין שנוכל להביס אותו.

האם מדובר כאן על אויב חדש? על אויב שבו כל אומות העולם יצטרכו להילחם בו? האם זה מה שילכד את כל האנושות? האם הרובוט הטכנולוגי יהיה בסופו של דבר האויב שלנו או הוא זה שיהיה טוב יותר מאתנו? אני אוהב את המילה טוב ורע משום שהם מונחים שקשורים לסובייקטיביות של המשתמש בהם.

מה יקרה כשיש תאונת דרכים, אוטובוס נפל לתוך נהר, ואוטו של ראש ממשלה מתלקח ועולה בלהבות, את מי "הרובוט מד"א" יציל? האם את האוטובוס משום שמדובר בהרבה אנשים וילדים בו? או שדווקא את ראש הממשלה או איש חשוב אחר? על סמך מה האלגוריתם יעבוד? במידה והאלגוריתם יהיה AI שנלמד האם הרובוט יציל את כל האוטובוס או שדווקא ילך ל"אדם החשוב"?

על השאלות האלו אין תשובות חד משמעיות משום שהן מורכבות, ואני מאמין וסמוך ובטוח שהבעיות האלו יהיו של דורות העתיד.

תודה שקראתם את הכתבה.

 

קרדיט תמונה:

Photo by Franck V. on Unsplash

 

מוצרים קשורים לנושא:

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *