עבודה וקריירה בתקופת אי וודאות

עבודה וקריירה בתקופת אי וודאות

5
(3)

יום אחד אתם באים לעבודה והמעסיק אומר לכם שהוא צריך לדבר אתכם, אתם נכנסים למשרדו והוא יושב ביחד עם סמנכ"ל הכספים וזה כבר לא מריח לכם טוב. המעסיק אומר לכם, ידידי כמו שהבנת לפי השמועות שהולכות אנחנו הולכים לעשות קיצוץ רוחבי בכל מצבת כוח האדם של צוות העבודה ולכן אתה מפוטר! במקרה וזו אישה אז את מפוטרת!. בהתחלה אתם חוטפים שוק, ואחר כך מתחיל תהליך של בנייה אישית שכולנו צריכים להתמודד עם המצב החדש, מה עושים? למי פונים? ואיך מתמודדים עם זה?

כיום אנחנו מתמודדים עם מגפת הקורונה שיצרה כאוס מוחלט בחיים שלנו, מעסיקים סגרו את בתי העסק שלהם, וזה פגע אם לומר בזהירות כמעט ברוב העסקים בישראל, מי שנפגעו קשה ביותר הם העצמאים בישראל שמבחינת כל התחזיות והמתח הכלכלי שלהם לא יכלו לספוג חודשיים ללא עבודה משום שיש שכירות של מקום העבודה, יש ספקים שצריכים לקבל כסף, ולבעל העסק עצמו יש עובדים וגם הוא עצמו צריך להתפרנס מזה, ואני לא מדבר על הרווחים המעטים שיש בתי עסק שעושים, תוסיפו לזה את כל ההגבלות שהמדינה יצרה וכאן נוצר כאוס מוחלט בכל מה שקשור לכלכלה. בכתבה הזו אני לא בא להתיימר כאיש כלכלה או כמישהו שיכל לעשות דברים אחרת, כי בדיעבד כולנו חכמים ואומרים אם המדינה הייתה מתנהלת בצורה קצת יותר אחראית ואחרת היינו יכולים להיות במקום אחר לגמרי, זה נחמד לומר אך בפועל המציאות המורכבת שאנו חיים בה היא קצת שונה ומורכבת הרבה יותר. בשורה התחתונה המצב הוא כזה ואנחנו צריכים להתאים את עצמנו למצב החדש ולקחת אחריות על עצמנו, ובמאמר הזה אני יאמוד על מספר תכנים שיעזרו לכם לצלוח תקופה זו ובנוסף באמת לדעת להפיק לקחים מהמצב הנוכחי ואולי ממצבים נוספים שיבואו בעתיד.

 

תהליך העבודה בעבודה קריירה וכיצד לצלוח תקופת אי וודאות בחיים?

 

שלב 1 – טיפול נפשי

אתם נמצאים בצומת דרכים, במצב חדש שלא הכרתם, תקופת אי הוודאות יכולה להוליד תופעות לא נעימות כמו חרדה, דיכאון, תסכול, לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם המצב הזה, האישה עסוקה בצרות שלה, הילדים מציקים כשרוצים תשומת לב, ואנחנו מוצאים את עצמנו במצב מצוקה ואנחנו לא יודעים איך באמת לעזור לעצמנו. מנו לעצמכם איש שיחה שאתם תוכלו לדבר איתו, מישהו שיקשיב לכם, שאולי ייתן לכם עצות, מישהו שיהיה אפשר לסמוך עליו, "איש אמון" קראו לזה. טיפול נפשי זה משהו שיכול מאוד לעזור לכם כשאתם נמצאים לבד, ואין לכם את הכלים להתמודד עם המצב החדש.

אספר לכם איזשהו סיפור אישי גם אני עבדתי במשרה מצליחה מאוד, יום אחד ניגש אלי המעסיק ואמר לי חביבי יש עכשיו קורונה אנחנו בקיצוצים וגם העסק נקלע לקשיים, אני נאלץ לפטר אותך, קיבלתי את הפיטורים בבום, בשוק, וחשבתי לעצמי מה אני עושה עכשיו? יש לי דירה בשכירות נורא גבוהה, יש ילדים, יש אישה שכרגע לא מפרנסת מסיבות כאלו ואחרות, מה עושים? תחושת האי וודאות ליוותה אותי הרבה זמן, בינתיים מה עשיתי? נחתי על זרי הדפנה, ישבתי בבית, וחיפשתי עבודה "שלא קיימת" כי כל העסקים מפטרים עובדים, יש סגר ואף אחד לא יכול לצאת מהבית, אמרתי לעצמי לא נורא נשב נראה סדרות טלוויזיה כל היום ונחכה עד שהמצב במשק יתאושש. חרדה פתאומית תפסה אותי בתקופת אי הוודאות הזו ואמרתי לעצמי "רגע מה יקרה אם המצב לא יתאושש?" "מה יקרה אם המצב הזה יימשך חצי שנה או שנה"? ומה אז? כמו שאתם יודעים חובות צריך לשלם, יש חשבונות חשמל, מים ארנונה, יש חשבונות פלאפון, אינטרנט, מזון שגם נורא יקר, ושכר דירה שהוא הכי יקר. מה עושים

 

קחו אחריות ותעשו לעצמכם סדר יום קבוע:

אני זוכר את עצמי יושב וחושב מה עלי לעשות, היו כמה גורמים שהעירו אותי, אבל בגדול חשבתי מה אני יכול לעשות כדי להתעורר מהמצב הקונפליקטי הזה שאני שרוי בו. זה לא קרה ביום אחד, אלא זו הייתה תקופה של קבלה, הבנת המציאות, והבנה שהיא לא תשתנה אלא אני צריך להשתנות ולהתאים את עצמי אליה אחרת אני יכול למצוא את עצמי לא עובד הרבה מאוד שנים. מה שעשיתי בפועל זה עשיתי לעצמי סדר יום.

לקחתי מחברת ורשמתי בתוכה "משעה עד שעה" ואת המשימה שעלי לעשות. עם הזמן הבנתי שחלק מהמשימות שרשמתי לא ברות השגה כמו למשל "לחפש עבודה ולשלוח קורות חיים במשך 3 שעות ביום" זה משהו לא בר השגה משום שיש המון תסכול בנושא הזה, אמרתי לעצמי אני אקצה לזה אך ורק שעה אחת, ובשעה הנוספת אני אייצר לעצמי עבודה (על זה אני אדבר אתכם בהמשך המאמר), לאחר שעשיתי לעצמי את "הסדר יום הקבוע" התחלתי לשכלל אותו, ולשנות, הבנתי שחלק מהדברים שרשמתי לא ישימים ושיניתי שעות, הוספתי עוד דברים שיעזרו לי ועוד…

יצרתי לעצמי מעגלים בצורה לא מודעת, מעגלים שיכולים לעזור לי במציאת תעסוקה כמו למשל:

 1. בבוקר להתפלל ולאכול משהו קל (כשעה אפילו פחות)
 2. לקרוא ספר במשך שעה (לחזק את המוח)

 3. לחפש עבודה במשך שעה בשוק החופשי

 4. לקחת אחריות אישית ולשלוח הודעות לחברות בתחום ההתמחות המקצועית שלי ו/או בכלל משום שלא תמיד יש עבודה בתחום המקצועי ולכן משהו שהכי קרוב ליכולות ולכישורים שלי

 5. יזמתי שיחות לחברות כוח אדם (גם בערך כשעה)

 6. כשלא מצאתי עבודה התחלתי להיות גמיש מבחינת התעסוקה ואמרתי לעצמי נשלח הודעות לחברות שהם גם לא בתחום המקצועי שלי (נכלל באותם זמנים של השעה של חיפושי עבודות)

 7. לקחת פסק זמן כדי לאכול ארוחת בוקר בין 10:00 ל 10:15 הפסקת התרעננות

 8. לייצר לעצמי עבודה ולחשוב בצורה יצירתית ואפקטיבית איך אפשר להרוויח קצת כסף מהידע שקיים עבורי ולרשום אותו במחברת (זה יכול להיות למשל אם משהי עבדה כתופרת וכרגע אין עבודה, איך אולי לפרסם את עצמך בקבוצות בפייסבוק ואולי ליצור לעצמך דף אוהדים בפייסבוק ולקדם אותו, לעשות משהו עצמאי), החשיבה היא יותר בצורה יזמית, לקחת אחריות על החיים שלך.

 9. לעשות הפסקה בין 14:00 עד 16:00 למנוחה או אפילו קצת לקשקש במחשב או לעשות משהו שלא מצריך עבודה קשה בעיקר זמן זה נועד למוח לנוח או להתפנק.

 10. בשעה 16:00 לקבוע פעילות ספורטיבית שמחזקת שרירים כמו הרמת משקולת, כפיפות בטן, שכיבות סמיכה, לקנות איזשהו מכשיר כושר ולעשות איתו בבית, כל דבר שקשור לחיזוק השרירים. זה בדיוק מה שאני עשיתי, זה גם שיפר לי את הביטחון העצמי וגם טוב להגברת אנדורפינים במוח שככה גם המצב רוח שלכם יהיה יותר טוב. אני קבעתי את הפעילות הספורטיבית לחיזוק הגוף (שעה אחת)

 11. בשעה 17:00 אני קבעתי זמן אירובי ויציאה החוצה, בנאדם שנמצא בסגר כל היום בבית זה גם כן לא טוב, ובמיוחד בתקופה שבה בנאדם לא מועסק הוא ממעט לצאת החוצה על פי רוב, משום שאין איזושהי מסגרת ולכן יציאהה החוצה, לעשות הליכה קלה בחוץ ו/או ריצה זה עזר לי אישית מאוד כי גם רואים אנשים אחרים, כן עם מסיכות בסדר מה לעשות, אבל עדיין רואים אנשים אחרים אנחנו איך שלא יהיה חיות חברתיות, ובנוסף זה גם טוב כמו שכתבתי קודם לכן למצבי רוח ולספורט אירובי, וגם משפר את ההתנהגות האנושית.

 12. לעשות משהו שמעצים אתכם, אותי אישית מעצים נגינה ושמיעת מוסיקה, אך בעיקר נגינה בפסנתר או אורגן, אתם צריכים לבחון בעצמכם מה מעצים אתכם, מה גורם לכם טוב, זה יכול להיות כל דבר שגורם לכם טוב, אפילו לדבר עם חבר, או לעשות משהו טוב בשביל עצמכם כי מגיע לכם לקבל חיזוקים. אני קבעתי לעצמי 30 דקות ביום לפנק את עצמי, אפשר לפנק עד 60 דקות ביום, ומי שרוצה לדעת למה 30 דקות אני קבעתי לעצמי זה בגלל שנשברו לי הידיים כבר מרוב נגינה כי חצי שעה זה הרבה זמן נגינה עבורי.

 13. מדיטציה ודמיון מודרך, אחד הדברים שבאמת הכי עזרו לי זה לשמוע לקלטות של רינת ידלין שיש לה אתר שנקרא "ספריית המדיטציות" שבכמה מאות שקלים אתה יכול לקבל עזרה דרך הקלטות קוליות שלה שהיא עושה דימיון מודרך ומדיטציות, מה שאני עשיתי זה לקחתי מזרן שמתי אותו באחד מחדרי הבית, החשכתי את החדר לקראת השינה, ושמעתי את ההרצאות של הרפיה ושחרור מתחים לקראת שינה, בנוסף לזה גם האזנתי לפודקסטים שלה בנושא אנרגיה חיובית, העצמה ועוד… אני כן יכול לומר שזה 100% עזר לי, ולמה? כי זה פשוט עוזר! זה מכניס לבנאדם מסרים תת הכרתיים למוח, במילה אחרת לי אישית זה עזר כשאומרים לבנאדם שוב פעם ושוב פעם ושוב פעם ממש אימון מוחי, שהוא טוב במשהו, ושהוא יכול לעשות, זה מחזק את האדם וגורם לו פשוט להתחזק ולהתעצם. על זה אני ממליץ בחום בצורה אישית גם כן. המדיטציה עזרה לשחרר את המתחים שבגוף וגם עזרה לי מבחינה פיזיולוגית של כאבי שרירים בכל הגוף וגם עזרה לי נפשית לחזק את הרוח שלי.

 14. זמן שינה

 

חשוב לי לכתוב שלא יצרתי לעצמי מצב שבו אני כל היום עסוק בחיפוש עבודה כי זה דבר ראשון יכול להיות מתיש ומתסכל גם כאחד, ולכן מה שעשיתי בפועל זה יצרתי לעצמי מעגלים שאני יכול גם לשאוב מהם עזרה, אושר, חיזוקים וכדומה, והגיוון הזה עזר לי להמשיך ולהתמיד בחיפוש עבודה ובניהול שגרת חיים מסוימת בתקופת אי הוודאות.

סדר היום הזה חשוב מאוד כי הוא גורם לכם להיות אקטיביים בכל החיים שלכם, לא לחכות שיקרה איזשהו נס שיעשה לכם פלא, ויגרום לכם לעשות את הדברים, הסוד לאושר מתחיל בעשיה, בעבודה קשה, לא תהיו מאושרים ולא תצאו מהמשבר הזה אם אתם תהיו פסיביים, אם תהיו אקטיביים קחו אחריות על החיים שלכם, ופשוט תעשו, גם אם מדובר בצעדים קטנים, אבל שיהיה איזשהו סדר יום מסוים זה חשוב, אני מאמין שתצליחו אם תטמיעו את כל המעגלים שכתבתי לכם פה באתר.

 

שלב 2 – ליווי ממומחים בתחום תעסוקה וקריירה

שוק העבודה משתנה מעת לעת, כרגע בתקופות אי וודאות רבה שוק העבודה גם כן השתנה, תחשבו מה הקורונה עשתה פה בישראל ובכלל בעולם… אם הייתם אומרים לי "תשמע עוד חודש בתקופת הקורונה יהיה עבודה חדשה פה כמו "בודק חום בסופר" אני הייתי צוחק על המשפט הזה, אבל כן. מה שהקורונה עשתה ובכלל תקופות אי וודאות יוצרות זה הזדמנויות חדשות מצד אחד, ומצד שני אתה צריך להיות מספיק חזק כדי להתאים את עצמך לשינויים שקורים, ומי מאתנו אוהב שינויים או אי וודאות? אף אחד, אבל זה שריר ככל שמתאמנים עליו יותר ככה נעשים טובים יותר ויותר.

ענף המזון עלה באלפי אחוזים אם כי לאחרונה קצת התייצב כשכל מדינת ישראל הבינה שהקטסטרופה של אפוקליפסה לא הולך לקרות כאן ומזון ימשיך להגיע כאן באוניות

ענף המשלוחים עלה באלפי אחוזים גם כן משום שכל בעל עסק רצה לשרוד הוא התחיל לבצע משלוחים לעיר שבה הוא עובד ולערים הסמוכות. קחו לדוגמא את ענף המסעדות שבגלל ההגבלות החדשות של התו הסגול אין אפשרות להתנהל בשגרת קורונה כמו בשגרה רגילה, זאת אומרת שאנחנו צריכים להיות במרחק 2 מטר אחד מהשני עדיין, ויש מסעדות שלא יכולות להתנהל בשגרה כזו בגלל שכל המסעדה היא 2 מטר על 2 מטר קחו לדוגמא את הפלאפליות והשווארמיות, והחומוסיות, ולכן אלו האחרונים הוציאו משלוחים לעיר בה העסק נמצא ולערים סמוכות שקרובות לעיר שפועל העסק.

קחו לדוגמא נוספת את ענף הדיגיטל והאיקומרס, דווקא רציתי לכתוב על הענף הזה מאוד כי מה שאני רואה כרגע זה שהענף הזה לא קיבל גידול, והסיבה לדעתי היא שהרבה מהעסקים פשוט פשטו את הרגל, ואין להם כרגע כסף להשקיע ביצירת חנות וירטואלית, מה שאני כן חושב שבעתיד הקרוב אחרי שישראל ובעולם יתאוששו ממגפת הקורונה תחום האי קומרס או חנויות וירטואליות יקבל תנופה מטורפת אך זוהי דעתי האישית. תחשבו על מי שהיה לו חנות וירטואלית בתקופת הקורונה העסק שלו הצליח לשרוד ואפילו לקבל תנופה גדולה כי בזמן שכל החנויות האחרות הסתמכו על חנות רגילה בתקופת הסגר העסק שהגדיל לעשות חנות מקוונת קיבל את כל הלקוחות שהיו בעסק השני בגלל שהיה לו חנות וירטואלית. החשש הגדול שאני צופה הוא שגם ככה יש תחרות מטורפת בכל התחום הזה ולכן כשהתחרות תגדל זה יביא את בעלי החנויות להשקיע סכומים מטורפים לקליק בערוצי הפרסום השונים, כשכולם רוצים להיות ראשונים והתחרות גדולה אז ההוצאות על פרסום גם גדלות, ולפי דעתי יצטרכו לייצר פלטפורמות פרסום חדשות שיהיו זולות יותר ומאפשרות באמת להכניס תזרים גולשים לתוך החנויות המקוונות החדשות. התחום בהחלט הולך לגדול בעתיד הקרוב אפשר לומר.

כשאנחנו ממנים לעצמנו מומחה בתעסוקה וקריירה אנחנו לוקחים אדם שיודע לקרוא נכון את המפה, שזה תחום ההתמקצעות שלו, לקרוא את המפה בצורה נכונה זה נחמד ויפה, אבל צריך עדיין להלביש את החליפה המותאמת אישית לאדם שהמומחה מלווה. לדעתי זה מצרך מאוד חשוב גם אם הליווי נעשה למטרת התכווננות, ועדיף שהמומחה יהיה גם בעל הכשרה של "אימון אישי" זה יכול לבוא לטובתנו כדי לתפור לאדם שמקבל את הליווי "חליפה מושלמת".

 

 

שלב 3 – להשתמש בידע וכישורים קיימים לצורך פרנסה והעצמה

בתוכנית "רמזור" הנהדרת הישראלית שכולנו אוהבים, יש פרק אחד שבו "לילך" "ואיצקו" מתגרשים, הם הולכים לאיזשהו עורך דין בשם "בני" אם זכרוני לא מטעני, והוא מנסה לחלוב את איצקו כמה הוא יכול, באחד הפעמים הוא אומר ללילך שהיא רחמנית מדי והוא שואל אותה "אילו נכסים יש לו שאפשר להכאיב לו" היא אומר לו שהוא "אפס" והיא סוחבת את הבנאדם על הגב כבר שנים, ומה בני אומר לה "לילך את יודעת מה יפה באפס? שגם אפס זו סיפרה וגם אפס מתחלק. כנראה שהתסריטאי התכוון בצורה המטאפורית שגם אפס זו סיפרה וגם אותו אפשר לחלק.

והדוגמא שלמעלה צריכה להמחיש לכם מספר דברים, ראשית כל גם אם אתם חושבים שאתם אפס עדיין אתם משהו, אתם קיימים, תיקחו מחברת ותרשמו את כל היכולות שלכם, ההישגים שלכם, התחביבים שלכם, ואת כל הידע שעד עתה צברתם שממנו תוכלו להתפרנס ואפילו 10 שקלים בחודש זה גם כסף.

לדוגמא:

בחורה אחת שסיפרה לי את הסיפור שלה שהלך ככה: עבדתי כל השנים בסופר מרקט, ופיטרו אותי, עכשיו אני לא יודעת מה לעשות. שאלתי אותה מה התחביבים שלך, היא סיפרה לי שהיא בכל יום חמישי מארחת אצלה בבית אנשים כחלק מחסד שהיא עושה, מקבלת אנשים במצוקה ועושה להם תבשילים ומאפים, מכינה להם בישולים ולחמניות, היא כמובן אינה גובה על זה כסף.

הצעתי לבחורה הזו שהנה יש לה תחביב חדש, שתלך ותעשה ממנו כסף. היא הסתכלה עלי כמו משוגע, ואמרה לי "לעשות מזה כסף? לא מרגיש לי נכון, אני עושה זאת לשם מצווה". אמרתי לה ימי החמישי שלך ימשיכו להיות לשם מצווה, אבל שאר השבוע את תעבדי בשביל עצמך קצת. את יכולה להיות בשביל אחרים גם אבל אם לא תהיי בשביל עצמך ולא תדאגי גם לעצמך את תקרסי כלכלית ונפשית. היא התייעצה איתי ושאלה אותי מה היא יכולה לעשות, אמרתי לה שיש הרבה מה לעשות, החל מלפתוח דף אוהדים בפייסבוק, לפתוח ערוץ וידאו ביוטיוב ולקבל מעט כסף מהפרסומות, בהמשך לבנות אתר משלוחים בצורת חנות מקוונת (אגב שגם בפייסבוק אפשר לפתוח חנות מקוונת) לבשל מאפים ובישולים ולהוציא משלוחים אל הלקוחות שנמצאים בקרבת מקום מגוריך. היא אמרה לי אבל אני מפחדת. אמרתי לה נכון, תתחילי בקטן, תעשי נגיד ג'חנון ליום שישי, או אוכל ליום שישי שבת בלבד, תפרסמי תיצרי פלטפורמה, תרשמי מתכונים נחמדים ותעשי סרטונים בוידיאו, בסופו של דבר עם ההתמדה והנחישות הניצחון יבוא. לקחה את מה שאמרתי לה ברצינות והיום יש לה עוד הכנסה.

לאן אני חותר? לזה שמכל דבר אפילו  מתחביב אפשר לעשות קצת כסף, גם אם זה דמי כיס "תזכרו שגם אפס מתחלק כמו בתוכנית "רמזור" ותבינו שגם אם תקבלו 5 שקלים בחודש זה יותר טוב מ 0 שקל בחודש. קחו לדוגמא חודש שאתם מקבלים 100 שקל במשך 10 שנים, כמה זה 100 שקל שנחשב כאילו לקשקוש במשך 10 שנים? 12,000 שקל ב 10 שנים, זה נראה ממש מעט כל חודש אבל אם אתם מושכים לתקופת זמן ממושכת "הכרוני יכול להניב פירות".

חפשו את הדברים שאתם טובים בהם, כל אחד הוא עולם ומלואו, ואני בטוח ומשוכנע שכשתכתבו את התכונות, התחביבים, והדברים שאתם אוהבים ותתחברו לילד הפנימי שלכם, אתם תעלו על מכרה זהב שלא ידעתם שטמון בכם. תנו לכם את האפשרות שהתחביב או האהבה שלכם תיהפך למשהו נוסף בחייכם. זה לא צריך להיות משהו עיקרי שלכם, זה גם יכול להיות משהו נלווה, משהו שתוכלו להתגאות בעצמכם, כפי שכתבתי שקל בודד בעתיד יראה כשק מלא בכסף.

 

שלב 4 – ללמוד לימודים מקצועיים שהם קצרי מועד

בשלב הרביעי והאחרון תתעניינו בלימודים שקשורים במישרין או בעקיפין לתחום המומחיות שלכם, חשוב להתייעץ עם מומחה בתחום תעסוקה כדי לוודא שהשוק מצד אחד לא מוצף בתחום המומחיות הזו, ומצד שני שיש בו עבודה ודרישה בשוק. אל תצפו שאת כל העבודה יעשה המומחה בתחום התעסוקה, גלו יוזמה וקחו אחריות, חפשו בעצמכם גם על התחום המקצועי שאתם רוצים ללמוד, שאלו סטודנטים שכבר למדו, תשאלו בפורומים רלווטיים על התחום הלימודי, איפה כדאי ללמוד, מי המרצים הטובים ביותר לתחום, ועלויות…

הדבר היפה שעשתה הקורונה זה שהיא הוזילה את כל תחום הלימודים, ולמה? כי הרבה מהחברות הבינו שצריך לייצר פלטפורמות עם "סביבת סרטונים" קחו לדוגמא את האתר "אסכולי" של אסי צור שעוד הרבה לפני הקורונה הוא השכיל ופיתח את המערכת הזו שמלמדת קורסים שונים.

יש לכם פלטפורמות שונות גם למשל בלשכת התעסוקה אתם יכולים לראות סדנאות וקורסים שונים בתחום דיגיטליים שונים כמו לימודי קידום אתרים PPC וכדומה…

הרבה מקצועות לימודיים היום יעברו לדיגיטל, זאת אומרת שמהצורך להגעה עד למכללה יגישו לכם את זה כסרטון או לחילופין ההדרכות ייעשו בצורה מקוונת ובתוכנות ייעודיות כמו "זום". חשוב להבין שגם מהצד התפעולי וגם מהצד הכספי יש הוזלה בעלויות לסטודנט. צפייה בסרטונים תעלה הרבה יותר זול מקורס פרונטאלי, וקורס בזום הוא האמצע מבחינה כספית ופרונטאלי זה הכי יקר

 • לימודים מסרטונים: מחיר תמיד יהיה זול
 • לימודים מקוונים עם מרצה בזום או בתוכנה ייעודית אחרת: המחיר יהיה בינוני
 • לימודים פרונטאליים עם מרצה בכיתת לימוד עד X תלמידים: המחיר תמיד יהיה יקר יותר משמעותית.

למידה אוטודידקטית יכולה גם לבוא בחשבון כשהפלטפורמה של היוטיוב מלאה בסרטוני הדרכה שונים ומגוונים, אפשר להיעזר בפלטפורמה ובנוסף לקבל סיוע מקצועי קטן מהצד. ככה למשל מומחה בתחום הטכנאות מחשבים, היה חובב טכנולוגיה, צפה בסרטונים במשך מספר חודשים, שילם למומחה בתחום הטכנאות מחשבים מעט כסף על 5-10 פגישות הדרכה אישיות וכיום יכול לעבוד בשוק כעצמאי. התעודה היא לא בהכרח קובעת כיום, אלא הניסיון, ולכן צריכים להיות יצירתיים ולא מקובעים גם בנוגע לקורסים וללימודים מקצועיים. (אני לא מדבר כאן על לימודי רפואה אלא על לימודים מקצועיים שאפשר ליישם אותם)

 

לסיכום:

בתקופות אי וודאות אנחנו "שוכחים את עצמנו", אל תשכחו את עצמכם, השגרה חייבת להמשך, תיצרו שגרה מסוימת על מנת שתוכלו לעבור אותה בקלות, לא שיגרה מונוטונית אלא שגרה מגוונת שתוכלו מצד אחד לחפש עבודה, מצד שני לחפש את עצמכם ולגלות בכם את הילד הקטן החבוי שבכם, התחביבים שלכם, ועוד כישורים שלא ידעתם שנמצאים בתוככם שנים. אל תפחדו ללמוד דברים חדשים, דווקא לימודים יכולים להוציא את הדברים הטובים באנשים, ולפעמים האתגר הזה שנראה קשה מנטאלי ופיזי בסופו של דבר יחזק אתכם. מצאו את המומחים הטובים ביותר שיוכלו ללוות אתכם בדרך החדשה, ומצאו תחביבים שתוכלו לעשות אותם ואולי הפכו אותם ל"דמי כיס" שיניבו לכם פירות עתידיים.

קרדיט תמונה:

Photo by Marten Bjork on Unsplash

 

מוצרים קשורים לנושא:

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר הצבעות: 3

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *