שמירה על תזונה נכונה וספורט בתקופת הקורונה

שמירה על תזונה נכונה וספורט בתקופת הקורונה

0
(0)

שלום קוראים יקרים, היום אני הולך לכתוב לכם על 2 נושאים שהם תזונה נכונה וספורט. אבל כמו שאתם כבר מכירים אותי אני אתחיל בסיפור אישי, ולאחר מכן אני אתן טיפים נכונים איך באמת לא רק להגיד "אני באמת צריך לעשות ספורט" אלא איך באמת לקחת את השליטה בחייכם ובפועל לעשות ספורט ולאכול בצורה בריאה ונכונה יותר.

 

סיפור אישי:

בתקופת הקורונה שהיא מלווה אותנו עד עכשיו המצב מכל הבחינות הוא בלתי אפשרי, קשה, מאתגר, קראו לזה באיזו סמנטיקה שאתם רוצים, בפועל זה מצב לא פשוט ומצריך את כולנו לשנות הרגלים, לשנות דפוסי חשיבה, לאמץ הרגלים חדשים שאולי לכאורה נמענו מהם לאורך זמן וכעת הקורונה דחפה את האנשים אל הקצה שמה אותם בקצה ואמרה להם תתמודדו.

ובכן הסיפור שלי מתחיל לא ביום אחד ולא ביומיים, אלא בתקופה ארוכה שהתחילה לפני הקורונה, הייתי קונה בעיקר בסופרמרקט ממתקים, במבות, ביסלי, שוקולדים, ודברים שלא צריך להתאמץ כדי להכין אותם, הרי בינינו למי יש כוח עכשיו להתחיל לשים סיר על הגז ולבשל, לקנות ממתקים בסופר זה הרבה יותר קל לחטוף איזה חטיף שאתה גווע ברעב כדי שזה יסתום אותך לאיזה מספר שעות…

אם לא די בזה שהתזונה שלי הייתה גרועה גם מבחינת כושר גופני או התעמלות או איך שתקראו לזה גם כן לא הייתי עושה. בתקופת הקורונה זה פשוט התעצם וקיבל ממידים מפלצתיים, מצאתי את עצמי בבית כמו כולם מבודד, מעצים את כמות הממתקים שאוכל ולעשות ספורט הרי אם עד היום חשבתי לעשות ולא עשיתי אז עכשיו בכלל גם כן את האפשרות לעשות ספורט אין לי. ולמה? כי כמו שכולם יודעים כל עם ישראל בבידוד. ומי שלא בבידוד בחייכם אנחנו עם ישראל למי יש כוח לשים מסיכה על הפנים ולצאת החוצה, רק לחשוב על זה פשוט זה מדכא. וגם אם תצא החוצה לעשות ספורט לרוב כדי לא להסתכן אתה תרצה לשים מסיכה שגם ככה קשה לנשום בה.

כששחררו את המשק או יותר נכון שכיום משחררים אותו לאט לאט, אז התחילו לשים הגבלות רבות כמו שאתה הולך לקנות לחנות כלשהי אז מחוץ לחנות נמצא איזשהו בחור או בחורה שמודדים לך את החום. קצת בתור בדיחה אני אספר שיום אחד ניגשתי לאחד מהחנויות והבחורה שבודקת את החום אמרה לי "מה זה המד חום לא עובד אני לא יודעת מה לעשות" מי שלא יודע מדובר במד חום שבודק ממרחק את החום של הבנאדם ורמת הדיוק של המדחומים האלו היא פשוט פח לא אמינה וזה בלשון המעטה… את יודעת מה שלא הולך מקדימה הולך מאחורה. היא לא הבינה אז אמרתי לה שתלך להביא מדחום ואני אכניס אותו לפי הטבעת שלי כדי שהיא תדע מה החום שלי. הבחורה הסתכלה והתפוצצה מצחוק. ולא סתם…

הממשלה הגזימה בכל מה שקשור לקורונה ואם אתה רוצה היום לצאת החוצה אפילו לקנות שוקולד או כל דבר אחר אתה צריך: לשים מסיכה על הפנים, שימדדו לך חום בכל חנות, למלא הצהרת בריאות במקומות מסוימים. וכל הברדק הזה גורם לאנשים, מה זה לאנשים, גורם לי, רצון לא לצאת מהבית פשוט כי אין לי כוח לכל הבירוקרטיה הזו, ולכן כל מה שאני יכול לעשות דרך האינטרנט אני פשוט עושה, במקרים חריגים כמו תרופות וכדומה אני פשוט יוצא בבוקר מוקדם קונה וחוזר דוך הביתה ונאלץ לסבול את כל הקשקוש הזה עם המדחום בפי הטבעת וההצהרות בריאות.

למה אני מספר לכם את הסיפור האישי? בגלל שמצב נפשי של אדם משפיע על מצבו הספורטיבי והתזונתי. תחשבו כמה אנשים יושבים עכשיו בבית קוראים את הכתבה הזו, ואומרים "אח הבנאדם צודק". למי מכם קרה שכשרצה ללכת לסופר כבר חשב פעמיים, אולי אני אדבק בקורונה, אין לי כוח כל הבדיקות האלה שעושים בסופר, עוד פעם לשים מסיכה על האף, עוד פעם יבקשו ממני לחטא את הידיים בכניסה לחנות, עזוב אני אשאר בבית אין לי סבלנות כבר לזה, בקיצור אנחנו מצמצמים את היציאה החוצה לקניות בחוץ, וגם המשק מבחינה כלכלית כל החנויות עוד מספר שבועות יתעוררו למשבר חמור מאוד וזה המדינה עוד לא השכילה להבין.

עד כאן הסיפור האישי ועכשיו נעבור למאמר המלא:

אז איך אנחנו באמת שומרים על בריאות נפשית, תזונתית, וספורטיבית בעידן הקורונה וגם לאחריה?

 

אז לא מתכננים זה לא קורה:

מה שמתאים לי לא בהכרח יתאים לכם אבל עם זאת אני כן אגלה לכם מספר טיפים שעזרו לי אישית, כל פעם שאני רוצה לעשות ספורט אם אני לא מתכנן שבשעה X אני יעשה את הספורט הזה אני פשוט לא יעשה אותו, כן אני יודע, יש את אלו שעובדים קשה מאוד וכשחוזרים הביתה הם שפוכים מעייפות, אבל תנסו למצוא את כל כוחות הפיזיים והנפשיים הרוחניים שלכם כדי לתת לגוף שלכם אהבה כמו שהוא נותן לכם ותטפלו גם בו ואל תזניחו אותו.

איך זה עובד? אתם לוקחים מחברת ורושמים טבלה ימים ושעות, למשל כל יום במשך השבוע משעה 18:00-19:00 אני עושה הליכה בחוץ של שעה. במידה וזה קשה לכם תורידו את זה לחצי שעה. לאחר שהגעתם הביתה תיקחו עוד 30 דקות כדי לחזק את השרירים שבגוף. משום שהליכה זו פעילות אירובית וצריך להכניס לתוכה גם כן פעילות שמחזקת את שרירי הרגליים, אתם יכולים עצמאית לפתוח סרטוני כושר ביוטיוב יש מלא כאלה ופשוט להיעזר בהם איך לבצע תרגילים מסוימים שיוכלו לחזק רגליים, כתפיים, זרועות, בטן ותוסיק. במרקם השעות אתם תמיד יכולים לשחק משהו שיתאים לכם גם לרמה הפיזית של אותו יום. אבל חשוב שהדברים יבוצעו כל יום. לא לומר לעצמכם אולי מחר, אולי מחרתיים, תדחפו את עצמכם לשם כי אף אחד אחר לא ידחוף את עצמכם לשם במקומכם. אתם יכולים גם להשתמש בשיטת החיזוק החיובי, זאת אומרת שבכל פעם שאתם תבצעו את המשימות הללו שקשורות לספורט תחזקו את עצמכם באיזשהו משהו שאתם אוהבים לעשות, בגלל שזה אינדיווידואלי אני לא יכול לכתוב כאן מה תעשו. למשל אם אתם אוהבים לנגן או לשמוע מוסיקה תפנקו את עצמכם אחרי או אפילו תוך כדי הספורט במוסיקה נעימה שאתם אוהבים, אם אתם אוהבים לשחק במחשב או בטלפון באיזו אפליקציה תפנקו את עצמכם 20 30 דקות בזה. כל מה שעושה לכם טוב, וגורם לכם טוב, כדי לחזק את עצמכם רוחנית שבפעם הבאה שתצטרכו לבצע את המשימה תוכלו לבצע אותה ביתר קלות במקום לגרום לדחיינות אינסופית שבסוף המשימה לא תקרה.

 

מה עם אוכל? איך שומרים על זה?

אז דבר ראשון כלל ברזל בכל מה שקשור למזון ולהרגלי צריכה שלנו. בכל פעם שאתם הולכים לסופר מרקט תחלקו את הקניה ל- 2 זאת אומרת הכניסה לסופר מרקט והעמידה בקופה. כשאנחנו נכנסים לסופר ואני מדבר מבחינה סובייקטיבית שלי (כלומר שאני מתנהג ככה) אני נכנס לסופר ומעמיס, ממתקים, שוקולדים, במבות, מזון מעובד, כל השטויות בסופר קונה. עכשיו גם הסופרים עושים לנו תכסיסים קנה 8 וקבל 1 מתנה וכל מיני דברים דומים, עבדתי על עצמי והבנתי שאסור לי לקנות כמויות גדולות מכיוון שאין לי צורך בכמויות כאלו ושנית זה בגלל שאני לא מחסן של הסופר מרקט, ובנוסף לזה במידה וקונים כמויות גדולות אז גם זורקים כמויות גדולות או בגלל שהעין רואה והפה לא מסוגל לאכול זאת אומרת ששמים הרבה בצלחת וזורקים כי יש שפע אז גם מרשים לעצמנו לזרוק וגם בגלל שכשיש הרבה אז גם אוכלים הרבה.

ממתקים בסופר מרקט זה העקב אכילס שלי ואני מדבר בפן האישי. מה שעשיתי זה דבר כזה, כשאני נכנס לסופר אני רושם לעצמי מה שאני באמת צריך וזקוק והולך לפי רשימה. אבל מי כמוכם יודע שגם עם הרשימה זה לא פשוט כי המזון קורץ מהעטיפות היפות ואני אומר לעצמי "נו מה לעזאזל כבר יקרה אם אני אקנה מספר חטיפים מה אני ימות מזה? נו ומה בשביל הנפש שתהיה קצת שמחה?" מילים ופתגמים מהסוג הזה. אז צריך להבין דבר אחד שהמוצר נמצא כבר בבית זה אומר שהוא ייאכל בצורה כזו או אחרת במיוחד אם זה ממתק מסוים, שלא קונים אותו לבית אז קרוב לוודאי שהוא לא יאכל כי פשוט אין. הקונפליקט הזה שהולכים לסופר שמצד אחד אומרים נקנה מצד שני מבינים שזה לא בריא יוצר קונפליקט וצער רב, וכדי לכסות את הנושא הזה רציתי לומר לכם שאף אחד לא שם לכם אקדח במצח ואומר לכם אל תקנו. אבל מה שאני כן אומר זה שאם כבר קניתם תקנו משהו אחד וגם לא בכמות. רוצים חטיף תקנו שקית קטנה או 2 שקיות קטנות אל תקנו מארזים ומאגדים. ובטח לא מסוגים שונים. להתחיל להסתכל כמה קלוריות כל מזון  מכיל זה נראה לי לא פרקטי ולא ישים כי למי יש כוח לבזבז 4 שעות בסופר מרקט כדי לבדוק כמה קלוריות המוצר מכיל? תקנו אך ורק מוצר אחד או שתיים מקסימום לא יותר. הפעולה הזו תגרום לכם לאכול פחות שטויות ולאכול יותר אוכל בריא.

 

סדנאות כושר בזום:

בעידן הזומזום והאונליין אפשר להירשם לכל מיני סדנאות בזום, אחת מהסדנאות הטובות ביותר שיצא לי להירשם אליהם זו "סדנת כושר גופני בזום". איך זה עובד? מצטיידים במזרן פשוט ושמים אותו על הרצפה, נרשמים לתוכנה בשם "זום" בהרשמה קלה מאוד, ולוחצים על הקישור שמדריך הכושר הגופני שלח לנו במייל, פותחים אותו, ולאחר מכן אנחנו נכנסים לקבוצה מרובת משתתפים בערך 5-10 אנשים שגם כמונו יושבים על הרצפה ומחכים עד שהמדריך ייתן הוראות אילו תרגילים לעשות, תוך כדי המדריך שם מוסיקה נחמדה, ומעיר הערות למשתתפים שלא עושים את התרגיל כמו שצריך על מנת לעזור להם לעשות את התרגיל כמו שצריך. יצא לי להשתתף בסדנה כזו מספר פגישות, זו הייתה החוויה הטובה ביותר שהייתה לי, מספר היתרונות שיש לסדנה כזו זה שקודם כל אין ריחות רעים של זיעה מהמשתתפים, יתרון נוסף אתה לא צריך לצאת מהבית, שכן מצד אחד זה יתרון מצד שני זה חיסרון מובן לכל, היתרון הוא פשוט שזה זמין מכל מקום אתה יכול להיות בפארק או בים או בכל מקום שתרצה שיש לו קליטה של WIFI או קליטה סלולרית ואתה יכול לעשות כושר גופני עם עוד משתתפים. יתרון נוסף זה שזה משהו גם חברתי, אתה רואה עוד משתתפים כמוך, וכל אחד יכול לומר איך החוויה הייתה לו בסוף כל מפגש, מצד אחד יש פה חיבור בין אנשים מצד שני זה נורא נוח כי זה מכל מקום. בכל אופן לי הייתה חוויה מושלמת מהדבר הזה. ובעידן הקורונה זה בכלל זה כר פורח ומצוין לשמירה על בריאות גופנית, ונפשית כאחד.

 

מאמר זה הוא אחד מיני מספר מאמרים שאני אכתוב בנושא כושר גופני ותזונה, המשיכו לעקוב אחרי האתר ולהתעדכן, בהמשך אתן עוד מספר רב של טיפים ואפילו מספר סרטונים מיוטיוב שיוכלו לעזור לכם לבצע תרגילי כושר מסוימים.

תודה שקראתם את המאמר. ההמשך בדרך…

 

קרדיט תמונה:

UNSPLASH.COM.

 

 

מוצרים שקשורים לנושא:

 

כמה מעניין היה הפוסט הזה?

הקלק על הכוכבים כדי לדרג את הכתבה!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות לכרגע. תהיה הראשון לדרג את המאמר

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *